reklamı kapat

POPÜLER

Rota yeni canavara çevriliyor: Audi SQ8

Detroit’te Q8‘in konseptiyle kullanıcıların karşısına çıkan Audi‘de planlara yenileri ekleniyor.

Detroit Otomobil Fuarı‘nda merakla beklenen Q8’in konseptiyle karşımıza çıkan Audi, ilk intiba itibarıyla herkesten geçerli notu alıp sınıfı geçmeyi başardı. A8 ile birlikte ürün gamının en lüks ve tepe modellerini kullanıcılarla buluşturacak olan Audi’nin başarısında, tanıtım haberimizde yaptığımız değerlendirmede de bahsettiğimiz gibi konsept tasarıma olan bağlılığı kilit rol üstelenecek. Lakin Audi’yi başarıya sürükleyecek bir etmen daha var.

q8c3
Audi’nin Q8 başarısı, tasarımla birlikte sürüş karakteristiği ve performansla doğrudan bağlantılı ve biz “Performans” ve “Audi” kelimelerini tek bir cümle içerisinde kullanıyorsak oklar bizi doğrudan S Line‘a götürecek. Tanıtımın ardından Q8’in S versiyonuyla ilgili senaryolar yazılmaya başlanmışken konuyla ilgili açıklama ilk ağızdan geldi. Gazetecilerin sorularına yanıt veren Audi Satış ve Pazarlama departmanından Dietmar Voggenreiter; “Şu an konsept versiyonuyla görmüş olduğunuz Q8, A8 ile birlikte lüksün zirvesinde olacak. Lakin yüksek performanslı bir SQ8 olabilir mi? Evet, işte benim yapmak istediğim şeylerden birisi de bu.” diyerek SQ8’e yeşil ışık yaktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kullanılacak motor bakımında henüz herhangi bir plan açıklanmasa da SQ8’de, kardeşi SQ7’de yer alan 4.0 litrelik bi-Turbo V8 dizel makinenin görev yapması bekleniyor. Yaklaşık 430 beygir güç üreten bu motor 900 Nm tork, 4,8 saniye 0-100 ve saatte 250 kilometrelik maksimum sürat değerlerine sahip. Dolayısıyla SQ8’in dizel motor seçeneğinin en düşük ihtimalle bu değerlerle karşımıza çıkması şimdilik muhtemel seçenekler arasında. Audi’nin Q8’in üretime hazır halinin tanıtmasının ardından SQ8 için de daha net söyleyebileceğiz.