reklamı kapat

POPÜLER

Audi

Gelecek değil şimdi; Audi’nin etkileyici sanal ayna teknolojisi nasıl çalışıyor? [Video]

Audi E-tron ile birlikte gündeme gelen sanal ayna teknolojisi, bir asırdır süre gelen kullanıcı alışkanlarını değiştirecek gibi.

Audi’nin yeni jenerasyon ailesinin ilk ciddi elektrikli modeli olmaya hazırlanan E-Tron için heyecanlı bir bekleyiş söz konusu. 430 beygirlik güç ve 400 kilometrelik menzil değeriyle üretim bandına çıkacağını bildiğimiz model, güç ünitesinin yanı sıra teknolojik özellikleriyle de markası için dönüş noktası niteliğinde. Geçtiğimiz hafta içerisinde seri üretim formunda sahip olacağı iç tasarımıyla resmi detayların paylaşıldığı E-Tron, meşhur “sanal kokpit teknolojisi”nin yanına bir önemli parçayı daha ekleyeceğini gösterdi. Bu parça, günümüze kadar sadece konsept otomobillerde gördüğümüz “sanal ayna teknolojisi”nden başkası değil elbette. Büyük beğeni toplayan bu yapıyı seri üretim model için de sunmayı planlayan marka, resmi kaynakları üzerinden sistemin çalışma prensibini detaylandırmayı da ihmal etmiyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünyada bir ilk

Seri üretim formundaki bir araçta ayna yerine kamera tabanlı sistemin ilk kez kullanılacağı E-Tron, otomobil dünyası için de bir dönüm noktası niteliğini taşıyor. Orijinal adın “Audi Virtual Mirror” olan sistem dış taraftaki saplara yerleştirilen kamera ve görüntüleri yansıtmaya yarayan, kapı içlerine monte edilmiş ufak dokunmatik ekrandan oluşuyor. Teknolojik desteğinin yanı sıra bu yeni yapının araçlardaki sürtünme katsayısına olumlu yönde etki edeceğini de biliyoruz. Tabi ki bu da doğrudan menzil değerine katkı anlamına geliyor. Belçika’nın başkenti Brüksel’de, 30 Ağustos Perşembe günü düzenlenecek bir etkinlik kapsamında tüm dünyanın karşısına çıkacak olan Audi E-Tron adını bugüne dek duymaya devam edeceğiz.