reklamı kapat

POPÜLER

Audi’den ilham alan geleceğin akıllı kıyafetleri [Video]

Anouk Wipprecht’in Audi parçaları kullanarak tasarladığı akıllı kıyafetler kişisel alanınızı koruyarak sizi geleceğe taşıyor.

Projection Map; Hollandalı tasarımcı Anouk Wipprecht’in yeni akıllı kıyafet koleksiyonu. Üstelik bu seri, Alman otomobil üreticisi Audi’den fütüristik izleri taşıyor. Wipprecht’in geçen sene Intel için tasarladığı Smart Spider adlı giysi, giyen kişinin etrafında hareket eden insanların mesafelerine göre ışık saçıyor. Bir kıyafet nasıl mesafe ölçer demeyin; eğer Audi ile ortak bir çalışma yürütüyorsanız onların tüm teknolojisinden faydalanabiliyorsunuz. Tıpkı park sensörleri gibi…

Ekran_Resmi_2015-08-03_15_53_33
Matrix kıyafeti ise her biri 20 watt gücündeki LED lambalar, sosyal ortamlardaki yakınlaşmalarda parlaklık değişimi geçirerek etrafınızdaki kişileri size çekiyor ya da başınızdan def ediyor. Bunu yaparken de Audi’nin Matrix farlarının teknolojisinden faydalanıyor.

Projection Map adını taşıyan kıyafet kişisel alandan ziyade duygu durumunuz ve kendinizi nasıl ifade ettiğiniz ile ilgileniyor. Audi A4’ün kokpitinden ilham alınarak tasarlanan kıyafet, tavana ve zemine çeşitli renk ve biçimlerde ışık yansıtıyor.

Wipprecht; “Etrafımızda olan biteni algılayabilen otomobiller üretebiliyorken, neden bizi hissedebilen kıyafetler tasarlamayalım?” Öte yandan bugünlerde ekranlara hapsolmuş sanal gerçekliğin oradan kurtulmasının gerekliliğine inanıyorum” diyor. The Projection Map, Matrix ve Shield akıllı kıyafetler Berlin, Londra, Milan ve Pekin’deki Audi Showroom’larında görülebilecek.