reklamı kapat

POPÜLER

iPad mini LOG Tasarım

Avrupa Birliği iOS sonrasında bu sefer iPadOS’in kapısını açıyor

 - Güncelleme: 02 Mayıs 2024 19:44

Avrupa Birliği, Digital Markets Act (DMA) kuralları kapsamında bu sefer iPad’lerin yani iPadOS’in kapısı açacaklarını duyurdu.

Avrupa’da Digital Markets Act (DMA) kapsamında yeni kurallar benimseniyor, bu kuralların kapsamında artık iPad’lerin işletim sistemi iPadOS de yer alıyor. Yaklaşık sekiz aydır iPadOS’i ve pazardaki durumunu inceleyen AB, Apple’ın iPadOS’i DMA ile uyumlu hale getirmesi için altı aylık bir süre verdi. iPadOS’in daha sıkı düzenlemeleri gerektirecek kadar pazar gücüne sahip olduğunu tespit eden Avrupa Birliği, Apple’a iPadOS özelinde DMA’ya uymaması halinde küresel gelirinin yüzde 10’una varan para cezası verebilecek. Avrupa tarafından artık bir “Gatekeeper” olarak görülen iPadOS, iPad’lerin tablet pazarındaki dominasyonu üzerinden en popüler tablet işletim sistemi ve yakında iOS / iPhone tarafı gibi Avrupa özelinde çok daha açık hale gelecek. Avrupa Birliği bundan önce elektronik ürün tamiri odağında yeni kararlar almıştı. AB halihazırda şirketlerin satışa çıkardıkları ürünler için iki yıllık garanti sunmasını zorunlu kılıyor. Şimdi ise henüz devreye alınmamış olsa da yeni kurallar masada bulunuyor. Eğer resmi olarak onaylanırsa yeni dönemde garanti süresi sona erdikten sonra bile şirketlerin akıllı telefon, televizyon, çamaşır makinesi ve elektrikli süpürge gibi ürünleri tamir etmeleri zorunlu kılınacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni dönemde kapsamında ayrıca bir ürün garanti kapsamındayken bozulursa, tüketiciler artık ürün değiştirme ya da onarım/tamir arasında seçim yapabilecek, burada eğer onarım tercih edilirse ürünün garantisi bir yıl daha uzatılacak. Tamir konusunda en son Apple gündeme gelmişti. Apple geçtiğimiz hafta iPhone onarım sürecini kullanılmış orijinal parçaları da içerecek şekilde genişlettiğini duyurdu. Önümüzdeki aylarda müşteriler ve aynı zamanda bağımsız tamir dükkanları, uyumlu orijinal bileşenleri (Hasarlı cihazlardan çıkma vb.) kullanarak iPhone tamiri gerçekleştirebilecekler.

Avrupa Birliği adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu