reklamı kapat

POPÜLER

iPad mini LOG Tasarım

Apple, Avrupa’da iOS gibi iPadOS’in kapısını da açıyor

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği, Digital Markets Act (DMA) kuralları kapsamında iPad’lerin işletim sistemi iPadOS’i hedef almıştı.

Avrupa’da Digital Markets Act (DMA) kapsamında yeni kurallar benimseniyor, bu kuralların kapsama alanında iPad’lerin işletim sistemi iPadOS’in de yer alması isteniyordu. Yaklaşık sekiz aydır iPadOS’i ve pazardaki durumunu inceleyen AB, Apple’ın iPadOS’i DMA ile uyumlu hale getirmesi için altı aylık bir süre vermişti. iPadOS’in daha sıkı düzenlemeleri gerektirecek kadar pazar gücüne sahip olduğunu tespit eden Avrupa Birliği, Apple’a iPadOS özelinde DMA’ya uymaması halinde küresel gelirinin yüzde 10’una varan para cezası verebileceği açıklamıştı. Avrupa Birliği tarafından artık bir “Gatekeeper” olarak görülen iPadOS, iPad’lerin tablet pazarındaki dominasyonu üzerinden en popüler tablet işletim sistemi ve beklendiği gibi önümüzdeki aylarda iOS / iPhone tarafı gibi Avrupa özelinde çok daha açık hale gelecek. Apple bugün iOS için Avrupa’da yapılacak değişikliklerin büyük bölümünün, yaz sonrasında iPadOS için de geçerli olacağını duyurdu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avrupa Birliği bundan önce elektronik ürün tamiri odağında yeni kararlar almıştı. AB halihazırda şirketlerin satışa çıkardıkları ürünler için iki yıllık garanti sunmasını zorunlu kılıyor. Şimdi ise henüz devreye alınmamış olsa da yeni kurallar masada bulunuyor. Eğer resmi olarak onaylanırsa yeni dönemde garanti süresi sona erdikten sonra bile şirketlerin akıllı telefon, televizyon, çamaşır makinesi ve elektrikli süpürge gibi ürünleri tamir etmeleri zorunlu kılınacak.

Yeni dönemde kapsamında ayrıca bir ürün garanti kapsamındayken bozulursa, tüketiciler artık ürün değiştirme ya da onarım/tamir arasında seçim yapabilecek, burada eğer onarım tercih edilirse ürünün garantisi bir yıl daha uzatılacak. Tamir konusunda en son Apple gündeme gelmişti. Apple geçtiğimiz hafta iPhone onarım sürecini kullanılmış orijinal parçaları da içerecek şekilde genişlettiğini duyurdu. Önümüzdeki aylarda müşteriler ve aynı zamanda bağımsız tamir dükkanları, uyumlu orijinal bileşenleri (Hasarlı cihazlardan çıkma vb.) kullanarak iPhone tamiri gerçekleştirebilecekler.

Apple adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER