reklamı kapat

POPÜLER

Avrupa Birliği

Avrupa Birliği, USB-C portunu tek standart haline getirmek için bir adım daha attı

Avrupa Birliği telefonlarda ve diğer elektronik ürünlerde ortak şarj portu kullanılması konusunda emin adımlarla ilerliyor.

Avrupa Birliği elektronik atığı azaltmak adına Avrupa’da satılacak telefonlar ve diğer birçok elektronik ürün için ortak şarj portu zorunluluğu getiriyor. Burada hedef hemen her cihazı USB-C kullanır hale getirmek. Günümüzde çıkan hemen hemen tüm Android telefon ve tablet modeli USB-C kullanıyor. Bu açıdan Avrupa Birliğinde gündeme gelen yeni mevzuat, özellikle iPhone’larda Lightning kullanmayı sürdüren Apple’ı ilgilendiriyor. Yeni mevzuat ışığında Apple, gelecek iPhone modellerini Avrupa’da satmak istiyorsa USB-C portuyla tasarlamak zorunda kalacak. Bu süreç diğer elektronik ürünler için de geçerli olacak ve taşınabilir el konsolları, kablosuz kulaklıklar ve kameralar da sürece dahil olacak. USB-C dışında porta izin verilmeyecek.

Kısa süre önce yapılan bir oylama kapsamında bu yeni dönemin resmi hale getirilmesi adına önemli bir aşamayı daha geçen Avrupa Birliği, önümüzdeki ay bir görüşme daha yapacak ve daha sonra özel olarak birlik üyesi her ülke ile karar adına gerekli çalışmalara başlayacak. Gelinen şu noktada sürecin 2023’e kalması beklenmiyor ancak işlerin uzama ihtimali de bulunuyor.

Bu durumu destekleyen kadar karşı çıkanlar da bulunuyor. Birçok kişi bu karar yüzünden USB-C dışındaki yeni nesil bağlantı standartlarının engelleneceğini düşünüyor. Bunu düşünen isimlerden birisi de Apple. Teknoloji devi bu kararın alandaki inovasyonu baltalayacağına inanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bunu daha da önce de açıklamıştık. Bizce Apple ileride iPhone’lardan şarj portunu tamamen kaldıracak. Biliyorsunuz firma iPhone 12’ler ile MagSafe sistemini hayatımıza soktu. Bu sistemde telefonu şarj etmek için artık herhangi bir porta ihtiyaç bulunmuyor. Telefonlar arkalarındaki manyetik temelli sistem ile kablosuz olarak şarj edilebiliyor.

İşte bu yüzden iPhone 14 değil ancak iPhone 15 modellerinden standart şarj portu tamamen kaldırılabilir. iPhone’lardan 3.5 mm kulaklık girişini kaldıran Apple, bunu şarj / veri portu için de yapacak gibi görünüyor.

bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın