reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Avrupalı hiper canavarlara Amerika’dan gelen hibrit rakip: 2019 Aria FXE

Los Angeles Otomobil Fuarı’nda tanıtımı gerçekleştirilen 2019 Aria FXE, içten yanmalı ve elektrik motorunun başarılı birlikteliğine sahne olacak.

Advertisement

Dünyanın en büyük üreticilerinin katılım sağladığı Los Angeles Otomobil Fuarı‘nda ilk günleri bu devler domine etti diyebiliriz. Mercedes, Toyota ve Mazda gibi örneklerini artırabileceğimiz bu üreticilerin ardındansa sahneyi pastadan pay kapmak isteyenler alıyor. Amerika merkezli Aria da bahsetmekte olduğumuz bu üreticilerden sadece bir tanesi. Fuarın başlayacağı günün haftalar öncesinde hazırladıkları sürprizin ipuçlarını paylaşan marka yetkilileri, düzenlenen ufak çaplı etkinlikle canavarını meraklılarının karşısına çıkarttı. Lamborghini ve Ferrari gibi devlerin karşısına çıkmak için hazırlanan 2019 Aria FXE hibrit motor teknolojisiyle dikkat çekerken, tasarımıyla da katılımcıların beğenesini kazanmayı başardı.

1 milyon doları geçen fiyat

FE ve FXE olmak üzere iki farklı versiyonda satışa sunulacağı açıklanan otomobilin giriş seviyesi niteliğindeki FE’nin teknik değerleri şimdilik gizemini koruyor. Etkinlikte FXE’nin detaylarını paylaşan Aria ekibi, araçta 6.2 litre hacme sahip V8 içten yanmalı motor ve elektrik motorunu bir araya getiriyor. Başlı başına 720 beygir üreten içten yanmalı motora 540 beygir güç üreten elektrik motorunun ilave edilmesiyle toplam değerler 1.150 beygir ve 1.785 Nm tork olarak paylaşılıyor. 0’dan 100’e hızlanmasını 2,7 saniye civarında tamamlayan FXE’nin erişebildiği maksimum sürat değeriyse 340 km/s. Gövdesinin üretim sürecinde karbon fiberden faydalanılan modelin bazı parçaları da titanyum kullanılarak 3D yazıcı aracılığıyla üretiliyor. Toplamda 400 adetlik üretim rakamıyla sınırlandırılacak olan Aria FXE’nin sokaklara çıkabileceği tarih için işaret edilense 2019. 1 milyon doların üzerinde etiket fiyatıyla alıcı bulacak olan modelin asfalta çıktığında ne derece başarılı olacağını hep birlikte göreceğiz.