reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

2018 Dünya Kupası

Avustralya’nın ülke başbakanını konuya dahil eden 2018 Dünya Kupası problemi

Dünya Kupası coşkusu hafife alınacak gibi değil. Tüm heyecanıyla başlayan 2018 Dünya Kupası‘nın yayınında yaşanan aksamaya Avustralya Başbakanı müdahale etti.

14 Haziran’da başlayan ve 15 Temmuz’a kadar devam edecek olan 2018 Dünya Kupası, futbol severleri heyecan dolu bir etkinliğe çekmiş durumda. Kabarık yayın akışını takip eden spor severlerden bazıları içinse Dünya Kupası ülke çapında bir krize dönüştü. Avustralya’da yaşanan aksaklık sebebiyle maçları izleyemeyen kullanıcıların isyan etmesi üzerine olaya Avustralya Başbakan’ı Malcolm Turnbull bizzat müdahale ediyor. Yayında yaşanan sıkıntının sebebi ise bu seneki Dünya Kupası’nın yayın haklarına sahip olan Optus’un yaşadığı bir sorun. Geçmişte hakları Avustralya’nın televizyon ağlarından SBS’te bulunan Dünya Kupası, karasal yayın üzerinden aktarılıyordu. Optus Sport’un ise yayınları internet üzerinden aktardığı, kullanıcıların çevrim içi yayında hatalar aldığı belirtiliyor.

Başbakan bizzat müdahale etti

Avustralya Başkaban’ı Malcolm Turnbull’un bugün Twitter’dan yaptığı açıklama ise şu şekilde: “Optus CEO’su Allen Lew ile konuştum. Dünya Kupası’nın yayınlarında yaşanan sorunlarla bizzat ilgilendiğini ve bugün bu sorunun çözüleceğine inandığını söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Optus ise konuyla ilgili sosyal medya üzerinden bir özür paylaştı. Allen Lew tarafından yapıldığı belirtilen açıklama ise şu şekilde: “Tüm Avustralyalılardan özür dilerim. Daha iyisini yapmalıydık. Daha iyisini yapabiliriz ve daha iyisini yapacağız.” Açıklamanın kalanı ise şu şekilde: “Optus kendi ağı üzerinde herhangi bir sıkıntıya rastlamadı. Ancak belli başlı cihazlarda farklı ağlardan Optus Sport uygulamasına bağlanan kullanıcıların yükleme sorunu yaşadığı biliniyor. Optus bu kullanıcıların deneyimini iyileştirmek adına kendi cephesinde çeşitli düzenlemeleri başlattı. Bu düzenlemeler sonucunda yüklemelerin ciddi oranda azaltıldığı görülüyor. İzleyicilerin büyük çoğunluğunun bu sorundan etkilenmeyeceğine ve iyi bir izleme deneyimi yaşayacağına inanıyoruz.