reklamı kapat

POPÜLER

Ateşli hatcback rekorlarına yenisi ekledi; Honda Civic Type R Belçika’nın da en iyisi

18 Haziran 2018

Dünyanın en uzun yarış pistlerinden birisi olan Spa-Francorchamps’ta rekora koşan Honda Civic Type R, sınıfının en iyi derecesini yakaladı.

Bir önceki jenerasyonunda da kullanılan 2.0 litrelik turbo motorunun üzerinde yapılan değişimlerle yoluna emin adımlarla devam eden Honda Civic Type, Nürburgring‘de elde ettiği başarıyla hala zirveye oynadığını gösterdi. Tanıtımından günümüze kadar uzanan süreçte pek çok benzeri haberle gündeme gelen ateşli hatchack bir kez daha bir hız rekorunun başrolünde yer alıyor. Belçika’nın Spa-Francorchamps pistinde yeni bir rekor daha kıran Type R, önden çekişli standart yol otomobili kategorisinde en iyi dereceyi hanesine yazdırmayı başardı. Aracın pilotajını, Nakajima Racing ile Süper GT serisinde Honda NSX-GT ile yarışan eski FIA WEC LMP2 Dünya Şampiyonu Bertrand Baguette üstlendi.


Kısa vadede iki rekor

Geçtiğimiz ay Magny-Cours GP pistinde rekor kıran Civic Type R’ın bu seferki rekor için, 7 bin metre ile en uzun yarış pistlerinden biri olarak gösterilen Spa-Francorchamps’a çıkması gerekiyordu. Başarılı sürüş dinamikleri ve başarılı pilot Bertrand Baguette’in yetenekleri bir araya geldiğinde, elimizde 2 dakika 53,72 saniyelik tur zamanının belirdiğini görüyoruz. İki yıl önce de yine aynı pistte referans niteliğinde tur zamanı elde etmeyi başaran Civic Type R, karakteri değişse de genetik yeteneklerinden bir şey kaybetmediğini kanıtlıyor.