reklamı kapat

POPÜLER

1 Nisan şakasını kıskandıracak proje; Honda Civic Type R pickup oldu!

Honda İngiltere tarafından hayata geçirilen Civic Type R pickup proje, ateşli hatchback’in bu zamana kadar hiç maruz kalmadığı bir değişimi barındırıyor.

Hemen her marka, 1 Nisan öncesi gerçekleştirdikleri hazırlıklarla yüzümüzde tebessüm yaratacak şaka niteliğinde model veya aksesuarları karşımıza çıkartıyor. Bunlardan bazıları ilk baktığımız andan itibaren kendisini belli edecek seviyede olurken bazıları da ancak detaylarına inildiği zaman anlaşılabiliyor. Geçtiğimiz 1 Nisan’ı “CR-V Roadster” projesiyle meraklılarını şakalayarak geçiren Honda’nın bazılarını inandırdığını söyleyebiliriz. Tabi ki bu felsefesi gereği asla hayata geçmeyecek bir iş. Lakin şu anda karşınızda duran Civic Type R tabanlı proje belki de bu zamana kadar hiç akla gelmeyen fikirlerin bir dışa vurumu niteliğini taşıyor. Üstelik işin doğrudan Honda içerisinden çıkması da ayrıca altı çizilmesi gerekenler arasında.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik detaylar

Honda İngiltere’nin Ürün Geliştirme Departmanı’nda görev yapan mühendisler tarafından hayata geçirilen konsept “Project P” olarak isimlendiriliyor. C sütunun tamamının tavan dahil olmak üzere ortadan kaldırılarak roll bar ile birlikte bir pickup “yatağına” dönüştürülmesiyle hayat bulan projede arka koltukların da devre dışı bırakıldığını görüyoruz. Bunun dışındaki tüm parçaları orijinal karakter korunarak üretilen modelin 0’dan 100′ hızlanması için sadece 6 saniyeye ihtiyacı var. Maksimumda 265 km/s hıza erişebilen Project P, Honda’nın iddiasına göre pistte de sürüş dinamikleri oldukça başarılı bir pickup. Önümüzdeki süreçte Nürburgring sınırları içerisinde bir rekor denemesiyle karşımıza çıkabilecek olan projeyi kenara not etmekte fayda var.

İlgili video

Honda Civic