reklamı kapat

POPÜLER

Canoo

Aylık üyelik sistemiyle kullanılabilen elektrikli otomobil; Canoo [Video]

Elektrikli otomobil dünyasının geleceğinde adından söz ettirme potansiyeli barındıran Canoo, başarılı işlere imza atmış bir tasarımcının ellerinden çıkıyor.

Elektrikli otomobiller son yıllarda küresel üreticilerin öncesinde yeni girişimlerin merkeziyle kendini hissettirmeye başlamıştı. Özellikle bugün bu araçları daha çok konuşabiliyorsak, bir yerlere gelmek için ciddi çalışmalar gerçekleştiren bu ufak markaların da hakkını teslim etmek gerekiyor. Hayatına EVelozity olarak başlamasının ardından kısa süre değişime giderek Canoo olarak yeniden yapılanan şirket 2021 yılında seri üretime geçirmek üzere ilk elektrikli otomobili ile karşımızda duruyor. İsim olarak şimdilik markasının adıyla yürüyen tam elektrikli model akılda kalıcı dinamikleriyle şimdiden umut vadediyor. Kullanım, şarj ve diğer pek çok hizmeti aylık üyelik sistemiyle tecrübe edilebilecek olmasıyla da fark yaratan Canoo’yu oturma odası ferahlığı sunan kokpitiyle de hatırlayacağınızdan hiç şüphemiz yok.

Canoo

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Canoo hakkında öne çıkan özellikler

Otomobilin ilk dikkat çeken noktası şüphesiz tasarım detayları. Ağırlıklı olarak oval hatların tercih edildiği bu çizgilerden sorumlu olan kişiyse Richard Kim. Meraklıları bu ismi BMW i3, BMW i8 ve Faraday Future modellerine attığı imzalardan anımsayabilir. Halihazırda var olan SUV ve binek modellerin aksine Canoo’yu tamamen kullanıcı odaklı iç dünya üzerine geliştirdiğini ifade eden Kim, bizce bu konuda fazlasıyla başarılı bir iş çıkartmış durumda. Nitekim aracın kokpit bölümündeki U oturma düzeni sayesinde bir salon ferahlığını yakalamak mümkün. Özellikle aracın tamamen güçlendirilmiş camdan olan yapısını düşündüğümüzde, dışarıyla olan sürekli geniş görüş bağlantısı da fark yaratanları arasında. Tam otonom desteği sunacak şekilde tasarlanan Canoo’ya gücü verense arka tarafta konumlandırılan bir adet elektrik motoru. Yaklaşık 300 beygir güç üreten bu motora eşlik eden 80 kWh’lık batarya da büyük rol üstleniyor. Nitekim açıklanan bilgilere göre araç tam kapasitesiyle 400 kilometrenin biraz üzerinde menzil kat edebilecek niteliklerde olacak.