reklamı kapat

POPÜLER

clio

Beklenen tanıtım yapıldı; Yeni Renault Clio ve öne çıkan özellikleri [Video]

Yeni Renault Clio, iç tasarımı ile bir gün önce sevenleri ile buluşmuştu. Bugün ise beklenen tanıtım gerçekleşti ve 2019 Renault Clio üzerindeki örtü tamamen kalktı.

Renault, uzun süredir beklenen 5. nesil Clio’yu sonunda tanıttı. 4. nesile göre büyük değişikler içeren model, otomobil sevelerden de tam not aldı. Clio, selefine göre modernleşen tasarımı ve abisi Megane’a olan dış tasarım benzerliği ile dikkat çekiyor. İç tasarıma baktığımızda günümüz teknolojisine ayak uydurulmuş. Direksiyon göbeği önceki nesile göre küçüktülerek daha zarif bir hal almış. Ayrıca oldukça demode olan 4. nesil Clio’nun ekranı da değiştirilerek yerini 10- inch’lik dokunmatik bir kontrol paneli almış. Klima kumandalarının tasarımı da baştan aşağı yenilenmiş.  Elektronik park freni, koltuk ve direksiyon ısıtması ve şerit takip asistanı gibi yeni özellikler Clio’yu Megane’a bir tık daha yakınlaştırmış.

clio-inside
renault-clio
renault-clio-2019-34

Daha sportif dış tasarım

Dış tasarımda ise bizi Renault’un imza kimliği karşılıyor. Talisman ve Megane’da da bulunan C profili Clio’ya da taşınmış. LED gündüz farları ise modernleşmeye oldukça katkı sağlamış. Bu gündüz farlarının her donanım seçeneğinde startart olarak sunulacağını da hatırlatalım. Tampon tasarımı da sportifleşen Clio’nun rüzgar direnci de düşürülmüş. Bu sayede aracın yakıt tüketiminin de düşürülmesi hedeflenmiş. Jant tasarımları ise Megane’dan tanıdık olduğumuz bir yapıya sahip. Selefine göre yaklaşık 15mm kısılan model, yapılan mühendislik çalışmaları sayesinde daha geniş bir iç mekan sunmayı başarıyor.  Yeni Renault Clio bagaj hacminde de oldukça iddialı.  391 litre ile sınıfının en büyük bagaj hacmine ulaşan model, kullanıcıları mutlu edecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaputunun altında tanıdık isimler

CMF-B platformunu kullanan yeni Renault Clio, kaputunun altında 0.9 ve 1.3 litrelik benzinli ile 1.5 litre dizel motor seçenekleri sunuyor. 1.5 dCi motorların 90 ve 115 beygirlik versiyonları olmasını bekliyoruz. Benzinli cephesinde ise Dacia Duster’da da kullanılan 1.3 litre hacim ve 130 hp güç beklenen motorlar arasında. Selefinden tandığımız 0.9 TCe motor ise 120 beygir güç sunuyor. Bu motorlar 5 ileri manuel şanzıman veya 6 ileri EDC kombinasyonları ile satın alınabilecek.  Clio RS ile ilgili kesin bir bilgimiz olmasa da 1.8 TCe motorların kullanılmasını bekliyoruz.

clio-2
2020 Renault Clio
clio3
clio12

Joy, Touch ve Icon donanım paketlerini sunan Clio’ya bir de  R.S Line paketi eklendi. Daha dinamik ve sportif görünen R.S Line paketi spor koltuklar, değiştirilmiş döşemeler, daha geniş hava kanalları ve 17-inchlik jantlar gibi ek özellikler sunuyor.