reklamı kapat

POPÜLER

otomotivde

“Belirsizlikler sebebiyle otomotivde yatırımları kaçırıyoruz”

 - Güncelleme: 20 Şubat 2024 10:23

“Belirsizlikler sebebiyle otomotivde yatırımları kaçırıyoruz” dedi Aşin Otomobil Genel Müdürü Okan Erdem ve ekstra açıklamalarda bulundu.

Son birkaç ay içinde Çinli otomobil üreticileri tarafından peş peşe yatırım sinyallerinin gelmesi, Türkiye otomotiv sektöründe heyecana neden olurken; yatırımların somutlaşması ise zaman alacak gibi görünüyor. Konuyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulunan Aşin Otomobil Genel Müdürü Okan Erdem, “Sektör paydaşları olarak gündeme gelen yatırım haberlerini sevinçle karşılıyoruz. Ne var ki hızla değişen yönetmelikler, hızla gelişen ülke gündemi ve sürekli değişken durumda olan ekonomi, yatırım fırsatlarını kaçırmamıza da sebep oluyor. Örneğin Çin’den gelen otomobiller için 7 bölgede 20 yetkili servis şartı, 1 aylık süreçte değil de 6 ay mühlet verilerek aransaydı, yatırım konusunda kararsız olan üreticiler nezdinde daha pozitif bir algı oluşturulabilir, öngörülebilir olabilirdi.” dedi. Diğer yandan üretilen ve satılan her otomobilin yıllar içinde sektöre katma değer sağladığını aktaran şirketin başındaki isim, “Şunu unutmamak gerekir ki yurtdışı kaynaklardan yapılan her yatırım, binlerce kişilik yeni istihdama ve fabrikanın kurulacağı bölgede yeni bir ekonomi modelinin ortaya çıkmasına önemli katkılar sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İthal dahi olsa satılan her otomobil yıllar içinde yeni özel servislere, yeni yedek parçalara ihtiyaç duyar. Ülkemiz gerek yedek parça gerekse araç üretiminde çok köklü bir yapıya sahip ve çok güçlü bir konumda. Geniş çerçevede baktığımızda küreselleşen dünya düzeninde yatırımları Avrupa ülkelerine kaptırmadan ülkemize çekmek her zaman mümkün. Belirsizlikleri aşamadığımız sürece yatırımların Balkan ve Afrika ülkelerine kaçma riski katlanarak devam edecek.” ifadelerine yer verdi.

Otomotivde kaçan fırsatlar yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition

İLGİLİ HABERLER