reklamı kapat

POPÜLER

Bentley’in geleceğine tamamen elektrikli ilk konseptle konuk olun: EXP 12 Speed 6E [Video]

Bentley, Cenevre Otomobil Fuarı’na tarihinde ilklere yerleşecek olan elektrikli konseptiyle damga vurdu.

Cenevre Otomobil Fuarı’nın en prestijli katılımcılarından bir tanesi olan Bentley, bu yıl organizasyonda tarihinde yeni bir başlangıcın sinyalini veren sürprizle katıldı. Ocak ayının başında 700 beygir güç, 1017 Nm tork, 3,4 saniye 0-100 ve saatte 336 kilometrelik maksimum sürat değerleriyle tarihinin en güçlü modeli Continental GT Supersports‘u karşımıza çıkartan İngiliz üretici, elektrikli otomobillerin gelecekteki varlığını göz ardı etmeyerek kendi bünyesinde geliştirdiği ilk tamamen elektrikli konsept modeli Cenevre’ye getirdi. Tasarımı ve kokpitiyle alıştığımız Bentley standartlarını yansıtan araç ile ilgili ilginç olansa hiçbir teknik değerinin paylaşılmaması oldu.


Organizasyonun ardından gazetecilerin sorularına sadece yaklaşık 500 kilometrelik bir menzil değerinin varlığıyla cevap veren Bentley yetkilileri bizleri EXP 12 Speed 6E adını verdikleri konseptinin eşsiz detaylarıyla baş başa bıraktı. Güç ünitesinin yanı sıra Bentley’in tasarım geleceğiyle ilgili de önemli ip uçlarını barındıran konseptte ikonik Bentley ızgarasının çok daha öne çıkarıldığı görüyoruz. Özellikle far grubunda tercih edilen çizgileriyle fark yaratan aracın arka tarafında günümüz modellerine oranla çok daha ince bir yapının kullanıldığını söyleyebiliriz.


EXP 12 Speed 6E’yi günümüz Bentley modellerinden ayıran en önemli özelliği şüphesiz kokpit tasarımında. Tamamen deri kaplama olan direksiyonu yukarıdan kesik olarak bir pist otomobilini andıracak şekilde tasarlanan aracın konsolundaki ekranlarda OLED teknolojisi kullanılıyor. Tamamen elektronik olan bu ekranlarda navigasyon, klima ve multimedya sisteminin yer aldığı orta konsola konumlandırılan ekran kıvrımlı yapısıyla fark yaratıyor. Şimdilik konsept olan bu projeyi kokpit dahil olmak üzere gelecekteki Bentley modellerinde göreceğimizi düşündüğümüzde markanın fark yaratan karakterini elektrikli otomobillerle de sürdüreceğini görmek çok zor değil. Haberimizin başında da belirttiğimiz gibi teknik detayları açıklanmayacan konsept sergileneceği son gün olan 19 Mart‘a kadar Cenevre’de sahne alacak.

VİDEO