reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones’un ikonik mekanlarından biri tarihin tozlu sayfalarına karıştı

Malta‘da yer alan ve turistlerin uğrak noktalarından biri olan Azure Penceresi (Azure Window) çıkan fırtınanın ardından denize gömüldü. Bu üzücü gelişme mekana ilgi duyan herkesi özellikle de Malta’lıları büyük bir üzüntüye boğdu.

Aslına bakarsanız Azure Penceresi’ne hepimiz Game of Thrones sayesinde aşinayız. Dizinin ilk sezonunda Daenerys Targaryen ve Khal Drogo‘nun meşhur evliliği tam olarak bu doğa harikasında gerçekleşmişti. Sayısız kez fotoğraflanan, birçok yapımla ölümsüzleşen Azure Penceresi (Azure Window) maalesef artık yok.

Paylaşılan ilk bilgilere bakılırsa Azure Penceresi’nin yıkılma tehlikesi son birkaç senedir biliniyordu. Dalgalar, rüzgarlar ve dikkatsiz turistler sebebiyle ciddi bir aşınma söz konusuydu. Fakat resmi makamların paylaştığı bilgilere göre bu doğa harikasını kurtarmanın herhangi bir yolu yoktu. Kısacası bir süredir kaçınılmaz son bekleniyordu. Sonunda Azure Penceresi’nin yıkılacağı gün geldi. Yerel kaynaklara göre şiddetli bir fırtınanın ardından bu doğa harikası denize gömüldü. Üstelik sadece kemer kısmı değil, kolon da beraberinde çöktü. Bu sebeple artık dışarıdan bakıldığında bir zamanlar burada bir doğa harikası olduğu bile belli olmuyor.

Bu üzücü gelişmenin ardından sosyal medyada Azure Penceresi fotoğrafları paylaşma furyası başladı. Bu noktayı fotoğraflayanlar çektikleri kareleri internet dünyasıyla paylaştı. Çekilen karelerden bazı örnekleri ve mekanın son halini haberimizin devamında bulabilirsiniz.

YORUMLAR