reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones’ta Daenerys Targaryen’in örgüleri ne anlama geliyor?

26 Eylül 2017

Westeros‘taki taht kavgasının büyük oyuncularından biri olan Daenerys Targaryen geride bıraktığımız sezonlar boyunca büyük yol katetti. İpleri ele alıp liderliğe baş koymasından bu yana giyimi, tarzı ve saçı fazlasıyla değişti. Örgülerinin sayısı da her geçen sezonla birlikte arttı. Görünen o ki Daenerys’in saçındaki değişim sandığımızdan daha büyük anlamlar içeriyor!

Bildiğiniz gibi Daenerys Targaryen’le ilk tanıştığımızda onu Khal Drogo ile evlenirken gördük. Khaleesi unvanını almasıyla birlikte Dothraki kültürüyle tanışmış oldu. Kardeşi Viserys Targaryen ona örgülerin öneminden ilk kez bu dönemde bahsetmişti. Onun sözlerine göre Dothraki erkekleri savaşçılıklarını göstermek üzere saçlarını uzatıyor. Kazandıkları her zaferle birlikte saçlarına yeni örgüler ekleniyor. Bir Dothraki‘nin saçı ne kadar uzunsa, o kadar yenilmez olduğu anlaşılıyor. Eğer bir mücadeleyi kaybederse saçı kesiliyor. Böylece başarısızlığı herkes tarafında görülüyor.

Khal Drogo hayata gözlerini yummasına rağmen Daenerys Targaryen, Dothraki kültürüyle bağını koparmıyor. Aksine onların zaferlerini saçlarıyla yansıtma geleneğini fazlasıyla benimsiyor. Kazandığı her zaferle birlikte saçına yeni bir örgü ekleniyor. Elbette bu mantıkla Daenerys’in Lannisterlara karşı ilk yenilgisinde veya Viserion‘ın ölümüyle saçını kesmesi gerekiyordu. Fakat asıl yenilgi Demir Tahtı kaybetmek olacağı için saçlarını kısaltmamayı tercih etmiş de olabilir.