reklamı kapat

POPÜLER

Daenerys Targaryen

Game of Thrones hayranlarının reddettiği Daenerys Targaryen gerçeği

Game of Thrones adım adım finale yaklaşırken yaşananlar izleyicileri büyük hayal kırıklığına uğratıyor. En büyük hayal kırıklığı ise Daenerys Targaryen cephesinde yaşanıyor.

Uzun zamandır Game of Thrones’u takip edenler final sezonunda yaşananlara anlam vermekte zorluk geçiyor. Karakterlerin sezonlar boyunca elde ettiği karakter gelişimi tek bölümde çöpe atılıyor. Bu noktada hayranlar özellikle Daenerys Targaryen‘in yanlış şekilde ele aldığını düşünüyor. Fakat izleyicilerin reddettiği bir şey varsa o da Daenerys Targaryen her zaman deli kraliçe olma yolunda ilerliyordu.

Daenerys Targaryen gerçeği

Game of Thrones’un geçmiş sezonlarına baktığımızda Daenerys Targaryen’in sandığımız kadar akıl sağlığı yerinde bir karakter olmadığını gösteren pek çok ipucu yer alıyor. Bunlardan ilki abisi Viserys Targaryen‘in ölümü. Khal Drogo abisi Viserys’in başından aşağı erimiş altınları döktükten hemen sonra Daenerys’in ağzından ilk duyduğumuz cümle “O gerçek bir Targaryen değildi” oluyor. Bu abisi gözleri önünde öldürülen birinin vereceği tepkiden çok uzak.

Aynı şekilde ikinci sezonda Daenerys’in hizmetçisi Doreah‘ın ihanetini fark ettikten sonra verdiği tepkiyi de unutmamak gerekiyor. Xaro Xan Daxos tarafından yoldan çıkartılan Doreah oldukça acımasız bir cezayla karşılaşıyordu. O ve Xaro Xan Daxos mahzene kapatılıp ölüme mahkum ediliyordu. Bu ölümün pek hızlı olmayacağını, açlıkla geçecek günleri ve beraberinde getireceği delirmeyi göz ardı etmemek gerek. Aynısını Cersei Lannister, Ellaria ve kızını cezalandırmak için yaptığında büyük tepki görmüştü. Fakat aynı tepkiyi Daenerys hiçbir zaman görmedi. Bunun nedeni dizinin onu her zaman çok daha kahramansı bir şekilde elde almasıydı. Fakat bu durum Daenerys’le ilgili gerçeği ortadan kaldırmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daenerys Targaryen ihaneti asla affetmeyen, yeri geldiğinde şiddeti aşırı şekilde kullanmaktan çekinmeyen ve hakkı olan tahtı almak için her yolu denemeye hazır bir karakterdi. Onun daha mantıklı davranmasına yardımcı olan hep çevresindekiler oldu. Fakat sevdiklerinin birer birer ölmesi veya öldürülmesi, kimilerinin ihanete uğraması onun psikolojisinin iyice bozulmasına neden oldu. Son damla Jon Snow tarafından reddedilmesi oldu. Böylece onun çığrından çıktığını ve King’s Landing‘de taş üstünde taş bırakmadığını görmüş olduk.

Bu çıldırmanın biraz hızlı olduğunu reddetmek mümkün değil. Fakat Daenerys Targaryen’in deli kraliçeye dönüşümü aslında ben başından beri ortadaydı. Sadece son sürecin biraz hızlandırıldığını kabul etmek gerekiyor.

İlginizi çekebilir

Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm fragmanı