reklamı kapat

POPÜLER

Hamburger hazırlayan robot iş başı yaptı [Video]

Geçtiğimiz günlerde size robot baristadan bahsetmiştik. San Francisco’da açılan kahve dükkanının tek çalışanı bu robot baristaydı. Görünen o ki robot çalışanların sayısı hızla artıyor. Şimdi de Kaliforniya’da CaliBurger isimli restoranının mutfağı ilk robot çalışanını işe aldı.

CaliBurger’in yeni çalışanı Flippy, Miso Robotics tarafından geliştirilmiş bir robot kol. Uzmanlık alanı ise hamburger yapmak. Bunun için sensörler, kameralar ve kendini geliştirebilen yazılımından güç alan Flippy, malzemeleri ayırt edebiliyor. Flippy sadece hamburgerleri ızgara üstünde çevirmekle yetinmiyor, pişme düzeyleri ve ısılarını da takip edebiliyor. Hamburgerler ideal pişme düzeyine gelince insan iş arkadaşını uyarıyor ve iş bölümüne olan katkısını tamamlıyor.

Flippy tamamen kendi başına çalışabilen bir robottan ziyade, bir insanlar beraber çalışacak şekilde tasarlanmış. Yuvarlak haznesi sayesinde etleri rahatlıkla ızgaradan alıp çevirebilen Flippy, pişen etleri aynı zamanda hamburger ekmeklerinin üzerine de rahat bir şekilde yerleştirebiliyor. Öyle ki beraber çalıştığı insan iş arkadaşının elini gördüğünde de tanıyan Flippy, ona çalışma alanı için yer açıyor. Şimdilik CaliBurger’in sadece Pasadena’daki şubesinde çalışan Flippy’nin önümüzdeki iki yıl içinde 50’den fazla şubede aktif şekilde çalışmaya başlaması planlanıyor. Robot çalışanların fast-food zincirlerindeki iş gücünün büyük bir bölümünü oluşturması ise düşünüldüğünden de yakın bir gelecekte olacak gibi görünüyor.