reklamı kapat

POPÜLER

Stellantis Ample

Benzin alır gibi: “Stellantis, Ample ile bataryası değişebilen elektrikli araç tarafına giriş yapıyor”

 - Güncelleme: 08 Aralık 2023 09:43

Çok sayıda şirketin başındaki isim Stellantis, Ample ile bataryası değişebilen elektrikli araç tarafına giriş yapıyor.

Stellantis çatısı altında şu an bataryası değişim istasyona gidilip değiştirilebilen bir elektrikli otomobil modeli bulunmuyor. Başka bazı firmaların uzun zamandır geliştirdiği ve kullanıma sunduğu bu adeta benzin almak gibi tasarlanan yapıda sürücüler, beş dakikada tamamen dolu bataryaya geçerek (Değişim otomatik olarak yapılıyor), yani şarj için zaman kaybetmeyerek yollarına devam edebiliyor. Bu alanda geride kalmamak adına ABD merkezli girişim Ample ile bir ortaklık kurduğunu açıklayan Stellantis, süreci ilk olarak İspanya merkezli olarak (Free2move araç paylaşım hizmeti özelinde) 100 farklı mini elektrikli Fiat 500e ile test etmeye başlıyor. Bu testleri ileride genişletmesi ve ticari olarak birçok aracına batarya değişim imkanı getirmesi beklenen şirket, Ample’a yatırım yaparak firmanın batarya değişim istasyonlarının sayısını ciddi şekilde artırabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce Stellantis ve Orano arasında imzalanan elektrikli araç batarya geri dönüşüm anlaşması ses getirmişti. Bu çevre için atılan önemli adım hakkında şunlar aktarılmıştı: “Elektrikli araç dönüşümü için çalışma ve yatırımlarına aralıksız devam eden Stellantis, gerçekleştirdiği iş birlikleriyle süreci hızlandırıyor.

Bu kapsamda Stellantis N.V. ve Orano, ömrünü tamamlamış elektrikli araç bataryalarının, Genişletilmiş Avrupa ile Kuzey Amerika’daki dev fabrikalardan gelen hurdaların geri dönüştürülmesine yönelik ortak girişim kurmak için bir mutabakat imzaladığını duyurdu. Gerçekleştirilen iş birliği, Stellantis’in elektrikli araç batarya değer zincirindeki konumunu güçlendirirken, elektrikliye geçiş ve enerji geçişi için gerekli olan kobalt, nikel ve lityuma ek erişimi kolaylaştıracak.”

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Döngüsel Ekonomi İş Biriminden Sorumlu Stellantis Kıdemli Başkan Yardımcısı Alison Jones, “Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, doğal kaynak kıtlığı ve sürdürülebilirlik sorununun üstesinden gelmek için, Orano gibi çözümler bulma ihtiyacını doğruluyor. Stellantis, Dare Forward 2030 stratejik planımız doğrultusunda döngüsel ekonomi taahhüdünü yerine getirerek üretim ve tüketim modelini değiştirmeye kararlı” dedi.

Stellantis ve Orano ortaklığı yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER