reklamı kapat

POPÜLER

Benzin istasyonlarında elektrikli otomobil şarj etme dönemi için düğmeye basıldı

Shell, dört bir yana yayılan benzin istasyonlarında elektrikli otomobiller için şarj ağı oluşturacağını açıkladı.

Geride bıraktığımız her gün otomobil endüstrisinin elektrikli otomobillere yönelişinin hız kazandığını görüyoruz. Pil menzillerinin geliştirilmesi, hızlı şarj özelliklerinin yaygınlaştırılması, şarj istasyonlarının çoğaltılması geleceğin ulaşım teknolojisi için üreticilerin günümüzde yapmakta olduğu yatırım ve geliştirmelerin başında geliyor. Peki 100 yılı aşkın süredir devam eden geleneksel sistemin en önemli halkalarından olan petrol şirketlerinin bu süreçteki tavrı ne olacak?

Görünen o ki şirketler bu geçiş sürecini ve gelecekte içten yanmalı motorların kullanımındaki kısıtlanmayı yavaş yavaş da olsa kabul edecek. Bunun en önemli kanıtlarından birisini de bizlere sektörün en büyüklerinden olan Shell veriyor. Benzin istasyonlarında aynı zamanda elektrikli otomobiller için şarj noktalarına yer vereceğini açıklayan Shell çalışmalara zaman kaybetmeden başlıyor. Küresel bazda 25.000‘e yakın benzin istasyonu bulunan marka şimdilik sadece Hollanda ve Britanya‘da sunulacak proje için kolları sıvadı. Markanın gelecek planlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan pazarlama direktörü John Abbott bu noktaya da değindi. Abbott, “Altyapı sistemlerinin tamamlanmasının ardından elektrikli araçları 30 dakika gibi bir sürede yüzde 80 doluluğa getirebilecek bir hızlı şarj ağı planlıyoruz.” diyerek proje kapsamında yapılacak olan şarj istasyonlarıyla alakalı detaylı bilgi vermekten kaçındı.

Geçtiğimiz süreçte Rusya’nın benzin istasyonlarına şarj ünitelerinin eklenmesiyle ilgili aldığı karar ve sektörün önemli şirketlerinden olan Total‘in ardından sürece dahil olan Shell, bizlere gelecekte bu furyaya başkalarının da dahil olabileceğinin sinyallerini veriyor.