reklamı kapat

POPÜLER

Shell’in ardından BP de elektrikli otomobiller için düğmeye bastı

Elektrikli otomobillerle ilgili ciddi adımları atılmaya devam edildiği günümüzde petrol şirketleri de sürece dahil oluyor.

Elektrikli otomobiller üzerinde var olan tüketici bazlı bakış açısını değiştirecek en büyük etkenin, şarj istasyonlarının sayısındaki artışla doğru orantılı olacağını çoğu kez dile getiriyor ve sizlerle bunun değerlendirmesini yapıyoruz. Bu zamana kadar otomobil üreticilerinin bir araya gelerek attığı ortak şarj ağı oluşturma adımlarıyla hareketlenmeye başlayan bu sürece şubat ayı içerisinde dünyanın en büyük petrol zincirlerinden Shell de dahil olmuştu. O dönem, benzin istasyonlarında aynı zamanda elektrikli otomobiller için şarj noktalarına yer vereceğini açıklayan Shell, ilk adımda Hollanda ve Britanya‘da bu işlemi uygulamak için hazırlıklara başlamıştı. Shell gibi öncü bir markanın bu adımının ardından sektöründe öncü diğer markalara da yansıyacağını düşündüğümüz bu sürece nihayet BP gibi ikinci bir dev dahil oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Reuters’e konuyla ilgili açıklamalarda bulunan BP başkanı Bob Dudley, “Birçok elektrikli araç üreticisiyle kendi bünyemizdeki noktalarda şarj ağı için görüşme halindeyiz.” diyerek projenin ilk adımda İngiltere’de kullanıma sunulacak, benzin istasyonlarında elektrikli otomobil şarj noktası operasyonunun başlayacağını ifade etti. Sadece İngiltere’de 3.100‘ün üzerinde benzin istasyonu bulunan BP’nin bu adımı, İngiltere hükümetinin içten yanmalı motorların satış yasağıyla ilgili tarihi açıklamasının ardından yapması da doğru zamanlanmış bir strateji olarak yorumlanabilir. BP’nin diğer ülkelerde de kademeli olarak benzer adımı atması bekleniyor.