reklamı kapat

POPÜLER

Bütçe dostu Tesla Model 3 düşüşte; 60 binden fazla kullanıcı siparişini iptal etti

03 Ağustos 2017

Tesla’nın otomobil pazarındaki önlenemez yükselişi hız kesmeden devam ediyor. Firmanın bütçe dostu Model 3’ü duyurmasının ardından ön siparişte rekor kırması da bir olmuştu. Ancak Model 3 ile ilgili fikrini değiştiren hatırı sayılır kullanıcı bulunuyor.

Model 3’ün ön siparişe açılmasının ardından yaklaşık 520 bin ön sipariş alan Tesla, beklentilerin de üstünde bir ilgiyle karşılaşmıştı. Şimdilerde yaklaşık bir buçuk yılı geride bırakırken, yeni siparişler de yavaşlama dönemine girdi. Ancak asıl dikkat çeken iptal edilen ön siparişlerin sayısı. 520 bine varan siparişlerin 63 bininin iptal edildiğini açıkladı. Firmanın yok satması beklenen modelinin ön sipariş durumu şimdilerde 457 binlerde geziniyor.

Ancak bu durumun Elon Musk üzerinde bir baskı yarattığını düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Bir yandan yüksek talebe karşılık vermeye çalışan Tesla diğer yandan esasen satışlardan oldukça memnun. Elon Musk iptal edilen ön siparişlerle ilgili bir endişe duymadığını da açıkladı. Söz konusu düşüşün çok da abartılacak bir durum olmadığını düşünen Musk, durumu “Bir restoranda hamburger satışı yapıyorsanız ve müşterilerin bir hamburger için bir buçuk saat beklemeleri gerekiyorsa, onları yeni bir sipariş için cesaretlendirmek ister misiniz?” şeklinde açıklıyor.

Öte yandan Musk söz konusu düşüşün ciddi boyutlarda olmadığı konusunda haklı. Tesla, Model 3 için hala günde 1.800‘e varan yeni sipariş alıyor. Üstelik alıcılar otomobillerini büyük olasılıkla 2018’in sonuna kadar göremeyecek. Model 3‘ün satış fiyatı 35 bin dolardan başlıyor. Tesla Model 3’le ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.