reklamı kapat

POPÜLER

Gözle kontrol teknolojisi Windows 10’a geliyor

Microsoft giderek popülerleşen Windows 10‘a gözle kontrol sistemini getirmeye hazırlanıyor. Üzerinde yoğun bir şekilde çalışılan bu teknoloji daha şimdiden Windows Insider programına dahil olanlar tarafından test ediliyor.

Bildiğiniz gibi gözle kontrol sistemleri alıştığımız klavye ve fare sistemlerini kullanamayanlar için hayati bir öneme sahip. Bu problemi en çok kas ve sinir hastalıklarıyla mücadele edenler yaşıyor. Bu hastalıklar arasında akla ilk gelen Stephen Hawking‘in de mücadele ettiği hastalık olarak tanınan ALS (Motor nören hastalığı) oluyor. Kas kontrolü problemi yaşayanların imdadına koşan ise gözle kontrol teknolojisi oluyor.

Microsoft cephesinde yaşanan gelişmelere bakılırsa Windows 10‘un gözle kontrol sistemini desteklemesine oldukça kısa bir zaman kaldı. Windows Insider programına dahil olanlar bu teknolojiyi test etmeye başladı bile. Ancak şimdilik bu teknolojiyi kullanabilmek için Tobii‘nin donanımlarını kullanmak gerekiyor. Microsoft’un yakın iletişim halinde çalıştığı firmanın ürettiği Tobii Dynavox PCEye Mini, PCEyePlus, EyeMobile Plus ve I-series gözle kontrol teknolojisini destekliyor. Bu sayede kullanıcılar bakışlarını kullanarak bilgisayar kontrol edebiliyor. Bu teknoloji ile bir şeyler yazmak da kolaylaşıyor. Yazmak istenen kelimenin ilk ve son harfine bakınca kullanılabilecek alternatifler ortaya çıkıyor. Aradaki harflere hızlıca bakmak ise yeterli oluyor.

Windows 10’un bu hamlesi sayesinde gözle kontrol teknolojilerinin daha da yaygınlaşması bekleniyor. Bu sistemin ne zaman Windows 10’lu tüm cihazlar için kullanılabilir olacağı ise belli değil.