reklamı kapat

POPÜLER

Samsung’dan gözle kontrol edilebilen fare

Samsung bünyesinde çalışan bir grup gönüllü mühendis tarafından geliştirilen gözle kontrol edilebilen fare, engelli kişilerin sadece göz hareketleriyle bilgisayar kullanabilmelerini sağlıyor.

İlk olarak 2012 yılında duyurulan EYECAN, aradan geçen yaklaşık 17 aylık geliştirme sürecinin ardından üstün kullanıcı arayüzü ve kabiliyetlere sahip yeni modeli EYECAN+ ile bir kez daha karşımıza çıkıyor. Monitörün altına yerleştirilen bağımsız takip aparatı sayesinde göz hareketlerini algılayan sistem, bünyesindeki özel yazılımın da yardımıyla insan gözünü adeta bilgisayar faresine dönüştürüyor.

samsung_eyecan+_2
Göz kırpma hareketinin tıklamaya karşılık geldiği EYECAN+’ta “kopyala-yapıştır,” “programı kapat” ve “sürükle-bırak” gibi kısayol komutları da yer alıyor. Böylelikle doküman hazırlama ve düzenleme mümkün hale gelirken özellikle iletişim kurma kabiliyeti de bir o kadar artıyor. Felç ve uzuv kaybı gibi durumlarda bilgisayar kullanımını kolaylaştıran cihazın yaklaşık 500 dolar maliyetinin bulunduğunu ifade eden Samsung, EYECAN+’ın ticari amaçla satışa sunulmayarak yardım kuruluşlarına bağışlanacağını belirtiyor.