reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli otomobil

Süreci benzin almak kadar hızlandıracak dünyanın en hızlı elektrikli otomobil şarj sistemi

Tesla‘nın büyük etkisiyle elektrikli otomobil modelleri inanılmaz bir ivmeyle yaygınlaşıyor. Bununla beraber hızlı şarj istasyonları da artış gösteriyor. Ancak bu istasyonlar halen çoğu kişiyi elektrikli otomobil almaya ikna edecek kadar hızlı şarj sunamıyor. ABB şirketi ise yeni “Terra High Power DC” teknolojisiyle bunu çözmek istiyor.

ABB’nin yeni geliştirdiği şarj sistemi Terra High Power DC, 35o kW enerji aktarımı yapabiliyor olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Bu değer sadece sekiz dakika içerisinde tam 200 km’lik menzil elde edilmesi anlamına geliyor. Elektrikli otomobillerin menzil sorununu gerçek anlamda çözecek ve süreci benzin almak kadar kısa hale getirecek istasyon, rakiplerini da katlıyor. Örneğin sektörün en hızlı şarj istasyonu ağını elinde bulunduran Tesla, Supercharger istasyonlarında araçlarına 120 kW aktarım yapıyor. İstasyonlar 145 kW destekliyor olmasına rağmen güvenlik için 120 kW’da kalan firma, yeni teknolojiye oranla oldukça geride bulunuyor. ABB tarafından geliştirilen Terra High Power DC sisteminin tek kötü yanı ise uyum sorunu. Şu an bu kadar yüksek enerji aktarımına uygun bir elektrikli otomobil bulunmuyor. Günümüzde birçok elektrikli otomobil güvenlik için 5o kW ile sınırlı tutuluyor. 2018 Nissan Leaf’in 100 kW desteği bulunuyor ancak o da 350 kW’den oldukça uzakta bulunuyor. Tesla Model 3’ün 184 kW ila 201 kW arasında destek verdiği ancak 100 kW’de sınırlandırıldığı söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ABB Terra High Power DC elektrikli otomobil modelleri için önemli bir sistem

Gelecek için diyoruz çünkü mevcut pil teknolojileri bu kadar yüksek enerji aktarımına uygun değil. Bunun çok büyük tehlikeler oluşturabileceği söyleniyor ve bunu da elbete kimse istemiyor. Ancak pil teknolojisi konusunda çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Firmalar sağlam adımlarla yeni bir taşımacılık geleceği kuruyor.

İlgili Video

Tesla’nın en son harikası