reklamı kapat

POPÜLER

Benzin ve dizelin ardından geldi; Nissan Qashqai için çift kavrama otomatik şanzıman

10 Ekim 2018

Önümüzdeki yıl itibarıyla Türkiye’ye gelmesi beklenen 2019 model yıllı Nissan Qashqai, önemli bir yardımcıya daha kavuştu.

Eylül ayından itibaren elde ettiği güncellemelerle gündeme gelen 2019 Nissan Qashqai, artık çok daha dişli rakiplerle mücadele edecek. Donanımsal ve tasarım kısmında devrimsel diyebileceğimiz niteliklerde değişim elde etmeyen modelin bu bağlamdaki temel kozu motor/şanzıman ikilisi olacak gibi görünüyor. 1,5 litrelik dizel motorda güncellemeye (115 PS güç ve 260 Nm tork) giden Nissan, benzinli kısımda ise Mercedes kaynaklı 1,3 litrelik benzinli makineyi seçenekler arasına dahil etti. Bu gelişmelerle birlikte bizlere teknik değerleri de paylaşan kaynaklar, 2019 model yılında aktarma organı ayağında sunacağı silahı da netleştirmiş durumda. CVT otomatik şanzımanın yerine tercih edilebilecek olan 7 ileri değerli bu şanzıman, pek çok kişi için oldukça önemli bir değişim olacak.

Benzinliye eşlik edecek

Özellikle kullanıcı odaklı olarak CVT şanzımanın karakterinden duyulan rahatsızlık pek çok kişinin dile getirdiği noktaların başında. Nissan’ın yerinde bir hamle yaparak motor dinamiğinin daha iyi yola aktarılabilmesi adına aldığı 7 ileri şanzıman hamlesiyse şimdilik opsiyon listesinde kendisine yer bulacak. 160 PS güç üreten 1,3 litrelik benzinli Mercedes motorunda satın alınabilecek olan bu ünitenin 5 ile 5,5 litre aralığında fabrika tüketim verisi vadettiği de dikkatimizi çeken noktaların başında.2019 model yılıyla birlikte, test yazımızda dile getirdiğimiz eksikliklerden birisi de yenilikler arasında dahil ediliyor. Konsolun merkezinde konumlandırılan multimedya ekrana Android Auto ve Apple CarPlay desteğini sunan Nissan, 7 inç‘lik ebatlarda herhangi bir değişime gitmeyi tercih etmemiş. Lakin ekranın yazılım kısmında, multi-touch yeteneğinin yer alıyor olması kullanıcı deneyimindeki farkı hissettirecek parçalardan birisi olacak. Akıllı telefonlar için de özel bir uygulama geliştiren Nissan, bu program üzerinden araca erişmeden önce kullanıcılara navigasyonlarına komut verme özgürlüğünü sunacak. Bu yılın sonlarıyla birlikte satışlarına başlanacak olan Qashqai’nin 2019 ile birlikte Türkiye pazarına giriş süreci şekillenecek. Gelişmeleri LOG.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.