reklamı kapat

POPÜLER

gözlük, televizyon

Televizyon ekranlarına bakmayı engelleyen tuhaf gözlük [Video]

Sadece LCD/LED televizyon ekranlarından gelen ışığı geçirmeyen bu gözlük, ekran başından ayrılmayanlar için etkili bir “dinlenme” alternatifi gibi görünüyor.

Teknolojinin ilerlemesi, bizi istesek de istemesek de gün içinde birçok cihaz ekranına bakmaya maruz bırakıyor. Her ne kadar kendi cihazlarımızla mesafemizi kontrol edebilsek de bunu hayatın geneline yayabilmek, çok zor. Caddede yürürken karşılaştığımız onlarca televizyon ekranlarından kaçabilmek için etraftaki teknoloji mağazalarını iyi ezberlemek gerekiyor, örneğin. Ancak bu durumdan sıkılan Scott Blew, bu yöntemi denemek yerine sorunu değişik bir şekilde halletmeyi tercih etmiş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

OLED ekranlarda şu anlık işe yaramıyor

Bir internet sitesinde okuduğu makalede geçen ekran ışıklarını engelleyen film sonrası aklına gelen bu fikir, büyüyerek müşterilerine kavuşmayı bekleyen bir ürün haline dönüşmüş. Kendisine de böyle bir film edinen Blew, kendi gözlüğüne bu filmi yerleştirerek deneme sürüşü yapıyor. “Gözlerine inanamayan” Blew, diğer her yerin normal durduğu halde gerçekten de televizyon ekranlarının bir anda karardığını fark ediyor. Elindeki filmli gözlüğü ve fikri arkadaşı Ivan Cash‘e götüren Blew ve ekibi, daha sonra projeyi Kickstarter‘a koyarak kendilerine fon topluyor.

İlk üç gün içinde 25 bin dolarlık barajı geçen proje, temmuz ayında kendisine fon verenlerle buluşacak bir gözlük haline gelecek. IRL Glasses adı verilen gözlüklerin tasarımı için ekip, 1988 yapımı bir filmden ilham aldıklarını belirtiyor. Şu anlık LCD/LED ekranlar üzerinde çalışan gözlükler, OLED ekranlarda işe yaramıyor ancak bu sorunun gözlüğün sonraki sürümlerinde giderileceği konuşuluyor.