reklamı kapat

POPÜLER

Apple Spektral

Apple’dan gizli gerçekleşen 30 milyon dolarlık önemli satın alım

Teknoloji devi Apple, bugün sürpriz olan bir haberle gündeme geldi. Firmanın önemli bir şirketi gizli olarak satın aldığı ortaya çıktı. İşte detaylar;

Apple, elindeki akıl almaz maddi güç ile ihtiyacını olan şirketleri sürekli olarak satın alıyor. En son büyük alımını Shazam‘ı bünyesine katarak yapan firma, Spektral isimli şirketi de satın almış. 2017 Aralık ayında gerçekleşen bu işlemin şimdi ortaya çıkıyor olması gerçekten ilginç görünürken, Apple’ın bu şirketi almak için 30 milyon dolar ödediği söyleniyor. Spektral açıklandığı kadarıyla fotoğraftaki kişileri ya da objeleri arka plandan ayıran yazılım teknolojileri geliştiriyor. Bu konuda uzman olduğu belirtilen firma, teknoloji devi için oldukça önemli görünüyor. Çünkü sektörün diğer firmaları gibi Apple da telefonlarına bir portre modu koyuyor. Portre modu, kişileri fondan ayırarak arka planı bulanık hale getiriyor. İşte bu altyapıyı daha iyi hale getirmek için büyük önem arz eden Spektral, artırılmış gerçeklik tarafı için de öne çıkıyor deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, Spektral ile alanda oldukça öne çıkabilir

Google, Pixel telefon modellerinde kişileri arka plandan ayırmak için tek bir kamera ile yapay zeka kullanıyor. Apple ise bu konuda çiftli kamera kurulumu kullanıyor. Gelecekte çiftli kamera, yapay zeka ve Spektral yazılımı ile sürecin çok ama çok daha iyi hale getirileceği tahmin ediliyor. Bazı özel fotoğraf filtreleri ve düzenleme işlemleri için de geliştirilen yazılım büyük fark yaratabilir deniyor. Firmanın yeni iPhone’larda bu teknolojinin aktif olarak yararlanıyor olabileceği de tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın yeni telefonu için hazırladığı reklam filmi