reklamı kapat

POPÜLER

Facebook Lite

Merakla beklenen Facebook Lite iOS sürümü çıktı [İndir]

Sosyal medya devi Facebook, Türkiye’ye özel çıkan iOS için Messenger Lite sonrasında Facebook Lite iOS sürümünü de indirmeye sundu.

Android için Facebook Lite 2015 yılından bu yana kullanımda. Düşük seviye cihazlara özel olarak hazırlanan uygulama, bugün itibariyle iPhone için de indirmeye sunuldu. Artık iyice ağırlaşan ve her hafta büyük güncelleme alan ana uygulama, Lite sürümün gölgesinde kalacak gibi görünüyor. Baktığımız zaman sadeleştirilmiş sürüm Facebook Lite, sadece 16,3 MB boyutunda ve böylece telefonlarda fazla yer kaplamıyor. Çok daha az veri kullanan bu sürüm, söylendiği kadarıyla 2G bağlantıda bile video izlenmesine imkan tanıyor. Tahmin edebileceğiniz üzere sadece temel Facebook içeriğine odaklanan uygulama, hiç kullanılmayan gereksiz tüm içerikleri bir kenara koyuyor. Tasarımsal olarak biraz daha iyi hale getirilmesi gereken uygulama için şirketin yaptığı açıklama ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

“Facebook Lite ile şunları yapabilirsiniz:

• Arkadaşlarınızla ve ailenizle bağlantı kurun ve yeni insanlarla tanışın
• Hayatınızda olup bitenleri göstermek için durum güncellemeleri ve fotoğraflar paylaşın
• Birbirinizin gönderilerine yorum yaparak ve ifade bırakarak arkadaşlarınızla etkileşim kurun
• Fotoğraf albümlerine ekleyerek fotoğraflarınızı kaydedin
• Yerel etkinlikler bulun, katılım durumunuzu bildirin ve arkadaşlarınızla buluşmak için planlar yapın
• Değerlendirmeleri, çalışma saatlerini ve resimleri görmek için yerel işletmeleri arayın
• Dünyanın dört bir yanındaki en son haberleri ve güncel etkinlikleri takip edin”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook Lite uzun süredir bekleniyordu

İlk söylentiler ortaya çıktığında söylediğimiz gibi bu uygulamayı iPhone X sahibi olup yüksek hızlı 4G bağlantıya her zaman erişim sunan kişiler dahi merakla bekliyordu. Çoğu kişi artık temel Facebook akışının ötesine geçmek istemiyor, geçmiyor. Normal uygulama şu an birçok cihazda gereksiz yer kaplıyor ve gereğinden fazla veri ve pil tüketiyor. Lite sürüm platformda cok aktif olmayanlar için harika görünüyor.

İlginizi Çekebilir

En yeni Surface modellerinden