reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple’dan mobil ödeme odaklı önemli satın alma

Teknoloji devi Apple, kısa süre önce bünyesine bir şirketi daha dahil etti. Bu sefer mobil ödeme alanında Mobeewave firması satın alındı. İşte detaylar;

Dünyanın en değerleri firmaları arasında başı çeken ve hep söylendiğimiz gibi elinde hemen harcanabilir durumda milyarlarca dolar parası bulunan teknoloji devi Apple, bu sayede gelecek gördüğü ufak girişimleri satın almaya devam ediyor. İhtiyacı olan firmaları bünyesine katarak yoluna devam eden şirket, bu sefer Mobeewave ile gündemde. Artık çalışanlarıyla beraber Apple’ın bir parçası olan Mobeewavesöylendiği kadarıyla telefonlardaki NFC’yi kullanarak kredi kartlarından ödeme yapılmasına imkan tanıyan bir altyapı geliştiriyor. Sadece uygulama tabanlı çalışan bu süreç, kişilerin alışverişlerini kredi kartlarını belirlenen telefonun arkasına getirerek hızlıca ödemesine imkan tanıyor. Apple’ın Mobeewave‘yi bünyesine katmak adına 100 milyon dolar ödediği aktarılıyor. Bu da firma için çok ufak bir rakam olarak değerlendiriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple yakın zaman içerisinde başka firmaları da satın aldı

En son alınan şirket yapay zeka üzerine uzmanlaşmış Inductiv olmuştu. Verileri doğrulamak adına yapay zekadan yararlanan sistemler kuran şirket, bu açıdan direkt olarak dijital asistan Siri’ye odaklanacak denilmişti. Makine öğrenme altyapısını geliştiren sistemlere sahip olduğu da aktarılan Inductiv, rakiplerinin biraz gerisinde kalan Siri’yi çok daha gelişmiş hale getirecek açıklaması yapılmıştı. Daha önce ise sanal gerçeklik firması NextVR alınmıştı. Konser ve büyük spor müsabakaları gibi büyük etkinlikleri VR altyapısında canlı olarak yayımlama konusunda uzman olan NextVR, Apple’ın kendi geliştirdiği AR / VR gözlüğü için çok mantıklı görünüyordu. Firma hatırlarsınız daha önce de gelişmiş hava durumu uygulaması Dark Sky‘ı almıştı. Ondan önce alınan bir diğer firma ise Voysis oldu. Voysis aktarıldığı kadarıyla bilgisayar sistemlerinin konuştuğumuz dili anlamasına yardımcı olmak için özel yapay zeka sistemleri geliştiriyor.

İlginizi Çekebilir

Windows 10 işletim sisteminin tasarımı güncelleniyor