reklamı kapat

POPÜLER

MacBook Pro Netflix

Apple Silikon işlemcili ilk MacBook için sızan iddialı teknik detaylar

Teknoloji devi Apple, Mac dünyasında büyük bir dönüşüme hazırlanıyor. İşte bu dönüşümün bir parçası olarak karşımıza çıkacak ilk MacBook detaylanıyor.

Apple, geçtiğimiz ay bilgisayarları için Intel’e olan bağımlılığını bitirme adımını attı ve “Apple silikon” adı altında Mac dünyasında kendi işlemcilerini kullanmaya geçeceklerini açıkladı. Apple Silikon’lu ilk Mac’lerin yıl sonunda gelmesi bekleniyor. İşte bu konuda karşımıza çıkacak ilk bilgisayarın ise bir MacBook dizüstü olacağı aktarılıyor. Bu model yapılan bir sızıntıya göre gücünü A14X işlemciden ve 8 GB / 16 GB RAM’den alacak. 256 GB, 512 GB ve 1 TB SSD depolama seçenekleri sunulacak denilen bilgisayar, aktarıldığı kadarıyla 12 inç boyutunda bir Retina ekran üzerine kuruluyor. 15 ila 20 saat arasında bir pil ömrü sunacağı aktarılan Apple Silikon işlemcili ilk MacBook, 1 kg‘dan daha hafif olacak ve bünyesinde tek bir USB-C portu taşıyacak. Yine büyük eleştiri toplayan 720P FaceTime kamerasıyla gelecek denilen dizüstü bilgisayarın, en az 799 dolara satılacağı da söylenenler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Silikon’lu ilk MacBook merak edilirken, firma Mac dünyasına Face ID getirme çalışmaları da yapıyor

Apple’ın gelişmiş TrueDepth kamera sistemi üzerine kurulan Face ID yüz tanıma teknolojisi, macOS Big Sur kodlarında bulunan sağlam detaylara göre yakında Mac tarafına da gelebilir. Bu detay henüz yüzde 100 kesin değil ancak bulunan deliller direkt olarak buna işaret ediyor. Kullanıcılar uzun zamandır Face ID’nin Mac’lere gelmesini istiyor ve başlangıç 2020 olmasa da 2021’de olabilir deniyor. Biliyorsunuz Apple şu an birçok Mac modelinde Touch ID sunuyor. Biyometrik giriş konusunda T2 güvenlik çipinin yardımıyla güvenli bir altyapı sunan Apple, bunu Face ID’ye genişleterek kullanıcıları sevindirecek güzel bir adım atacak gibi görünüyor.

Firmanın 16 inç MacBook Pro modeli

İLGİLİ HABERLER