reklamı kapat

POPÜLER

2021 Nissan Qashqai
2020 Nissan Qashqai

Sınıfının en çok satanı Nissan Qashqai’nin 1,5 litrelik dizel motoru güncellendi

1,5 litrelik dizel motorundaki pek çok hayati parçası değişime uğrayan Nissan Qashqai, verimlilik konusunda çıtasını ufak da olsa bir üst noktaya çıkarttı.

Üzerinde yapılan makyaj operasyonun ardından geçtiğimiz kasım ayında test konuğumuz olan Nissan Qashqai, markasının Avrupa’daki en büyük kozlarından birisi. Şimdilik yeni jenerasyonundan ziyade güncellemelerle yoluna devam ettirdiği modelinde bu uygulamaya bir süre daha devam edeceğini gördüğümüz Nissan cephesi, kaputun altına girmeyi tercih etmiş durumda. 1,5 litrelik dizel motor üzerinde yapılan yüzde 90‘a yakın parça güncellemesi ve noktasal değişimlerle birlikte güç ve tork iletimi bazında iyileşmeler yaşandığını görebiliyoruz. Makine karbon salınımı konusunda bir adım ileriye götürülmüş durumda.

2020 Nissan Qashqai

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rakamlarla güncelleme

Nissan mühendislerinin bizlerle paylaştığı verilere ilk olarak performans bazından bakmaya başlayalım. Yapılan iyileştirmelerin ardından tabloda 115 PS güç ve 260 Nm tork değerleri karşımıza çıkıyor. Bu halihazırda sunulan motora göre 5 PS‘lik güç artışı anlamına gelmekte. Madalyonun tork kısmında ise iletim aralığının daha geniş çapta verildiğinin altı çiziliyor. Tüketim konusu ise test koşulları için 100 kilometrede 3,8 litre olarak verilmiş durumda. Teknik noktaları bir kenara bırakıp motorda değişen parçalara geçtiğimizde ise bir hayli uzun bir liste bizleri karşılıyor. Yağ soğutucu, yağ filtresi, volan, emme pompası, yakıt pompası ve AdBlue ile birlikte karbon salınımı düşüren güncellenmiş katalizör teknolojisi bu bağlamda ön plana çıkartılan parçalar. Bazı opsiyonel donanımları da standart hale getirilen Nissan Qashqai güncellenen parçalarıyla birlikte kademeli olarak pazarlara sunulacak.