reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Dizel otomobil

Benzinli ve dizel otomobil yasaklarına bir ülke daha dahil oldu!

Orta Doğu merkezli olarak yasak planlaması yapan ilk isimlerden birisi olacak İsrail, vatandaşlarına şimdiden alternatiflere yönelmelerini öneriyor.

Geçtiğimiz yıl itibarıyla Almanya ve Fransa gibi önemli Avrupa ülkelerinin ön planda olduğu dizel otomobil yasakları, üretim ve satış gibi noktalar üzerine şekillendi. Kademeli olarak uygulanmaya başlanacak olan bu karar, başkentler ve turistik noktaların üzerinden yürüyen bir süreci barındırıyordu içerisinde. Son olarak İtalya’nın, başkenti Roma üzerinden duyurusunu gerçekleştirdiği bu yasaklara, Orta Doğu merkezli katılan ilk isimlerden birisi İsrail olacak. Ülkenin Enerji Bakanlığı tarafından uzun kısa vadeli planlar listesinde kendisine yer bulduğunu gördüğümüz kararla birlikte, dizelin yanında benzinli otomobillerin de satışlarına yasak getirilmek isteniyor. Ülkedeki yetkililerinin bu iki seçeneğe karşı kullanıcılara göstereceği alternatif ise elektrik ve sıkıştırılmış doğal gazlı araçlar olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Planlanan ilk tarih de açıklandı

Kaynaklardan gelen bilgilere baktığımızda İsrail’in 2030 yılı itibarıyla ülke genelinde benzinli ve dizel otomobil için satış yasağı kararını uygulamak istediğini görüyoruz. Nitekim doğrudan Enerji Bakanı Yuval Steinitz’in yaptığı; “2030’dan itibaren dizel ve benzinli araçların ülkeye gerçekleştirilen ithalatlarını da durduracağız. Halihazırda elektrikli otomobiller için şarj istasyonu çabamız 2.000 adede ulaşmış durumda.” açıklaması da bu konudaki kararlılığın önemli kanıtları arasında. Hükümetin planları içerisinde elektrikli otomobillerin vergilerini düşürerek kullanıcılar için teşvik yaratma planını var olması da, karar çerçevesinde atılmış oldukça yerinde bir adım. Otobüs ve minibüs gibi toplu taşıma araçlarının da bu dönüşümden devlet eliyle nasibini alacak ilk üyeler olacağını da belirtmekte fayda var. Biz de özellikle vergi teşviki adına benzer uygulamaların ülkemizde yapılmasını diliyoruz. Görüşlerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.