reklamı kapat

POPÜLER

Roma

Paris, Berlin, Madrid’in ardından şimdi de Roma dizel otomobil yasağı için tarih verdi

Dünyanın en önemli tarih turizmi noktalarından birisi olan Roma, resmi kaynaklardan yapılan duyuruyla birlikte kısa süre içerisinde dizel araçlarla ilgili adımını atıyor.

Otomobil ve sanayi ülkesi olarak bilinen Almanya‘nın 2016 Haziran‘ında açıkladığı içten yanmalı otomobil yasağı, kısa süre içerisinde bazı şeylerin değişeceğine ilk işaret niteliğindeydi. Nitekim Almanya’nın ardından Fransa, İspanya ve İngiltere gibi Avrupa’nın önemli ülkeleri 2030 ve 2040 aralığında satış ve şehir merkezlerine giriş odaklı yasak kararlarını açıklamakta çok fazla gecikmedi. Kuzey ve Asya ülkelerinde de görülen bu yasak hamlelerine katılan son üye ise Roma oldu. Şehrin Belediye Başkanı Virginia Raggi‘nin; “Roma, tarihi alanları ve şehir merkezi içerisine alacak şekilde dizel motorlu otomobil yasağı almaya karar vermiştir.” şeklinde yaptığı açıklamayla birlikte 2024 yılı itibarıyla yasağın devreye gireceğini ilan etti.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hava kirliliğine yeşil çözüm

Her geçen gün etkileri daha da hissedilir bir hal alan iklim değişikliğinin önüne geçilebilmesine yardımcı olmak adına bu kararın alındığını duyuran yetkililer, dizel motorun çevreye ve insan sağlığına verdiği zararın hiç de azımsanmayacak seviyelerde olduğuna işaret ediyor. Şehrin tarihi ve turistik yapısından ötürü her yıl çok sayıda turist aldığına işaret eden açıklama içerisinde, 3.600 anıtın kirlilik başta olmak üzere dış etmenlerden zarar göreceğini ön görmekte. Tarihi ve turistik yönden insanları ağırlayan benzer yapıdaki şehirlerin de bu konuda bir an evvel adım atması gerektiğini söyleyen Raggi, yasağın yanı sıra şehrin çevresine 90.000 ağaç dikme planının da en kısa sürede uygulanmaya başlanacağını duyurdu. Biz de kademeli de olsa benzer adımların Türkiye için en kısa sürede atılmasını umut ediyoruz.