reklamı kapat

POPÜLER

Koronavirüs etkileri; Pirelli 2021 takvimi iptal etti

Beraberinde neler getirecek? Dünyanın ilk 5G destekli lastik teknolojisi Pirelli Cyber Tire

Kademeli olarak ilerleyen çalışmaların son aşaması olarak nitelendirebileceğimiz Pirelli Cyber Tire teknolojisi, güvenli sürüş konusunda da önemli bir potansiyel.

Teknolojinin her şeyi “akıllandırdığı” bu dönem içerisinde otomobillerin her noktasında bunu iliklerimize kadar hissediyoruz. Otonom sürüşün daha yüksek sesle konuşulduğu, sürüş ve kisisel asistanların hayatımıza daha çok girdiği dönüşümden, iskeletin temel maddelerinden olan lastiklerin etkilenmemesi de elbetteki beklenemez. Aslında bu durum bir süredir kısmı olarak kullanıma sunulan hizmetlerle deneyimlenebiliyor. Lastiklerin içerisine entegre edilen sistemler, daha akıllı ve haliyle güvenli bir sürüş için yardımcı konumunda. Pirelli Cyber Tire ise, bir süredir devam eden geliştirmelerin taçlanacağı bir teknolojiyi üzerinde taşımasıyla şimdiden heyecan yaratmayı başaran ürünlerden birisi. Dünyanın ilk 5G bağlantı desteği sunan lastiği olma yolunda ilerleyen Cyber Tire programı, otonom sürüşün kilit elemanlarından birisi olma potansiyelini barındırıyor.


Pirelli Cyber Tire projesinde gelinen son durum ve özellikleri

Geçtiğimiz günlerde projenin ön gösterimi niteliğinde özel bir etkinlik düzenleyen Pirelli, bunun için Torino’da yer alan tesisleri tercih ediyor. Temelinde kablosuz iletişim felsefesini barındıran bu teknolojiyle birlikte lastiklerin içerisine sensör, işlemci ve orta boy bir bozuk para ebatında iletişim disklerini entegre edecek. Tüm bunların bir araya gelmesiyle birlikte lastiğin yetenekleri de önemli oranda gelişiyor. Halihazırda asfalt ve hava durumu gibi verilerin aracın beynine iletilmesi üzerine sağlanan işleyiş, 5G teknolojisiyle birlikte araçtan başka konuma “V2X” yani dış kaynaklara gönderilebilecek. Bu da kendinden sonra o yola gelecek olan araçlar için bir sürekli bir bilgi aktarımı anlamına geliyor. Audi Q8 gibi üst seviye modellerde bazı özelliklerin sunulduğı P Zero serisiyle bu teknolojiyi kullanan Pirelli, tam kullanım aşamasında da üst seviye modelleri tercih etmeye hazırlanıyor. Cyber Tire dinamiklerinin tam olarak kullanılabilmesi adına araçların; ayarlanabilir süspansiyon, adaptif hız sabitleyici ve otonom fren desteği gibi donanımların da bulunması gerekmekte. Bu da aslında sistemin dışarıyla gerçekleşecek iletişim halinin araç içerisinde de ne denli aktif şekilde yürüyeceğini gösteriyor. Pirelli, geliştirdiği bu teknolojiyi, otomobil üreticileriyle yaptığı tedarikçi ortaklığının bir parçası olarak ilerletme konusunda da ciddi adımların eşiğinde.

İlgili video

Audi Q8, RS versiyonuyla Yeşil Cehennem’de rekor kırdı