reklamı kapat

POPÜLER

Beyaz Rusya, yeni kanunla yabancı web sitelerine erişimi engelliyor

İnternet yasakları ve sitelerin sansürlenmesiyle ilgili sıkıntı yaşan tek ülke biz değiliz ne yazık ki. Bizden çok daha garip durumda olanlar var. Bizim Beyaz Rusya olarak bildiğimiz Belarus bu ülkelerden biri. Ülke meclisinin hazırladığı yeni kanun pek alışık olmadığımız bir şekilde internet kullanımını sınırlamaya yönelik bir girişim olarak dikkat çekiyor.

Hazırlanan yeni kanun, ülkedeki tüm bireyleri ve girişimcileri, çevrim içi servisler, satış ve e-posta iletişimi için yalnızca ülke içinden alan adlarını kullanmaya zorluyor. Şayet servis sağlayıcılar ülke dışındaki çevrim içi servisleri kullanıyorsa bu şekilde ülkede iş yapamayacak. Vergi idaresi, polis ve gizli polis, bu süreçte tam denetim ve araştırma yetkisine sahip olacak. Gerektiği durumlarda cezai yaptırım uygulayabilecek. Kanun taslağı kapsamında, internet kafe sahipleri ve idarecileri de ülke dışından alan adlarının ziyaretine izin verdikleri veya işlettikleri kafenin bilgisayarlarından yeni kanunun ihlal edildiğini yetkililere bildirmedikleri takdirde cezaya çarptırılabilecek. Aynı şekilde evlerindeki bilgisayarı başkalarına kullandıranlar da sorumlu tutulabilecek.

Bu ayın 6’sında yürürlüğe girecek olan kanun, yalnızca ülke içindekileri değil, uluslararası şirket ve servisleri de etkileyecek. Yeni kanun üzerinde yapılan yorumlardan bazıları, bireylerin Beyaz Rusyalı olmayan ve altyapısı Beyaz Rusya’da bulunmayan Amazon.com sitesinden alışveriş yapmasının da yasa dışı sayılacağını işaret ediyor. Başsavcılık harekete geçip Amazon’a ülkesinin kanunlarını çiğnediğine dair bir ihtar gönderebilecek ve hatta şirkete dava açabilecek. Bu nedenle de kanun yürürlüğe girdikten sonra Amazon ve benzeri birçok servisin Beyaz Rusya’ya erişimi kapatması söz konusu olacak.

İLGİLİ HABERLER