reklamı kapat

POPÜLER

MIT’den 75 yaşında gibi hissetiren özel kıyafet AGNES

İnsanları gençleştirmeye, daha sağlıklı bir hale getirmeye yönelik onlarca çalışmaya şahit olduk ancak MIT‘deki araştırmacıların yeni projesi bunun tam tersini yapıyor ve 75 yaşıdaki bir bireyin günlük hayatta yaşadığı sıkıntıları gözler önüne seriyor. MIT bünyesindeki AgeLab tarafından yürütülen proje çerçevesinde tasarlanan özel kıyafet, giyenlerin hareketlerini kısıtlıyor ve hızını yavaşlatıyor. Takılan gözlük ve kulaklara yerleştirilen tıkaçlar da okumayı ve duymayı zorlaştırıyor. Projenin amacı ise yaşlıların yaşadıkları sorunları algılayıp toplu taşımada, şehircilikte ve kamuya açık alanlarda gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlamak.
AGNES
Özel olarak tasararlanan AGNES (Age Gain Now Empathy System) adlı kıyafetin eklem yerlerinde özel parçalar bulunuyor ve bunlar kolların, bacakların hareketini sınırlıyor. Bacak kısmındaki ek bağlar da kıyafeti giyen kişinin hızlı hareket etmesini engelliyor. Takılan kask, ağırlık denge merkezi yüzünden kafanın öne doğru eğilmesine neden oluyor. Haliyle kafayı düzgün tutabilmek için de ekstra bir güç harcamak gerekiyor. Sarı çerçeveli gözlükler görmeye olumsuz etki yapıyor, tıkaçlar da duyma yetisini azaltıyor.

AGNES’i ilk kullananlar da MIT öğrencileri oldu. Hemen aşağıdaki videoda yaşadıklarını izleyebileceğiniz öğrenciler kıyafet ile otobüse binmeye ve markette alışveriş yapmaya çalıştı. Pek başarılı olduklarını söylemek zor.