reklamı kapat

POPÜLER

Samsung akıllı kıyafet
Samsung akıllı kıyafet
Samsung akıllı kıyafet

Samsung’un “akıllı kıyafeti” paten sporcularına hız katıyor [Video]

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, sadece mobil cihazlar geliştirmiyor. Ana vatanında düzenlenecek 2018 Kış Olimpiyatları’nın bir numaralı partnerlerinden olan şirket, sporculara yardımcı olma konusunda da geliştirmelerde bulunuyor.

İşte bu noktada Samsung Hollanda, Sjinkie Knegt ve Suzanne Schulting isimli iki “kısa mesafe sürat pateni” sporcusuna sponsor oldu. Bunu sadece maddi destek ile yapmayan şirket, Hollandalı sporcular için özel bir akıllı kıyafet geliştirdi. Bünyesinde beş adet sensörün yer aldığı bu kıyafet, antreman sürecine odaklanıyor. Ulusal teknik direktör Jeroen Otter ve hareket bilimcisi Bjorn de Laat’ın katkılarıyla geliştirilen kıyafet, topladığı verileri anlık olarak antrenörün Galaxy S8 telefonuna gönderiyor. Bu verilere bakarak sporcuların hareketleri üzerinde anlık ayarlamalar yapılabildiği söyleniyor ve bu da çok daha akıcı bir eğitim / antreman anlamına geliyor. Optimum viraj dönme performansı için vücut konumları çok önemli olan kısa mesafe sürat pateni sporcuları, bu sistemle bunu mükemmel hale getirebiliyor.

Samsung, akıllı kıyafetleri gündelik yaşama da sokmak istiyor

Geçtiğimiz günlerde bir akıllı kıyafet teknolojisi için patent alan şirket, bu patent ile akıllı kıyafetlerin enerji üretimin nasıl olacağını göstermişti. Şirketi aldığı patentte görünen kıyafet, üzerinde üç farklı teknoloji taşıyor. Bunlardan bir tanesi kıyafete akıllı yapıyı kazandıran işlemci, veri takibi yapabilen sensörler ve en önemlisi enerji toplayan özel noktalar. Söylendiği kadarıyla bu enerji noktaları kişilerin hareketlerinden elektrik üretebiliyor. Üretilen bu elektrik ise işlemci ile sensörlerin çalışması için kullanılıyor.

Video