reklamı kapat

POPÜLER

BrainGate2

Beyin ile bilgisayar arasında bağlantı kuran son dönemde geliştirilmiş en önemli teknoloji: BrainGate2 [Video]

Dünya üzerinde felç geçirdiği için vücudunu kullanamayan yüzbinlerce insan bulunuyor. İşte bu insanlar için hazırlanan  BrainGate2 teknolojisi, beyin ile bilgisayar arasında bağlantı kuruyor.

Her iki kol ve bacağı felçli olan üç kişi üzerinde denenen BrainGate2 teknolojisi, bu kişileri hayata bağlamak adına büyük umut vadediyor. Çünkü geliştirilen bu sistem, beynin motor korteks (Vücut kontrolünde kilit) bölümünü analiz ederek “beyin ile bilgisayar arasında” bağlantı kurulmasına imkan tanıyor. Motor korteks üzerine yerleştirilen elektrot sistemi, hareket için verilen beyin sinyallerini algılıyor ve bunları gerçek zamanlı olarak komut haline getiriyor. Bu sayede felçli kişiler sadece düşünerek fareyi kontrol etme dahil birçok işlemi yerine getirebiliyor. Şimdilik bir Android tablet üzerine kurulan sistem, felçli kişilerin arkadaşlarına mesaj atmasına ya da internette gezmesine izin veriyor. Brown Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen teknolojinin, felçli bir kişiye piyano çalma imkanı dahi tanıdığı söyleniyor. Diğer bir katılımcının ise bu sistemi kullanarak çevrimiçi alışveriş yaptığı belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BrainGate2, felç geçirmiş kişilere umut ışığı oluyor

Elbette bu teknoloji felç durumunu ortadan kaldırmıyor. Ancak bu kişileri hayata bağlıyor. Kendi başına hareket edemeyen kişilere böyle bir imkan sunmak, adeta dünyaları vermek anlamına geliyor. Üzerinde çalışmalar devam eden sistem, başlıkta da belirttiğimiz gibi  son dönemde geliştirilmiş en önemli teknolojiler arasında yer alıyor.