reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk Neuralink

Neuralink, zihniyle Pong oynayan maymun videosu ile gündemde [İzle]

Tesla ve SpaceX’in başındaki isim Elon Musk, sahibi olduğu Neuralink şirketi ile ilginç bir gösterim gerçekleştirdi. İşte detaylar;

Elon Musk tarafından şirket Neuralink, bilmeyenler için insan beynini bilgisayarlara bağlayacak bir altyapı kurmak için çalışmalar yapıyor.

İnsanların yapay sinir ağları ile bilgisayar, robot ya da diğer elektronik ürünleri kontrol edebileceği düzeye getirilmesi için çalışan şirket, burada beyin – makine bağlantı için “Link” olarak geçen bir ürün kullanmayı planlıyor.

Link, özel geliştirilen çok hassas bir robot ile insan kafatasına entegre ediliyor. Buradan beyin sinyallerini toplayan ve bunu dışarıya, diğer elektronik sistemlere / cihazlara aktarabilen Link, Elon Musk tarafından bir FitBit ürününe benzetiliyor. 

İşte bu altyapı üzerinden firma ilginç bir adım attı ve kısa süre önce zihniyle Pong oynayan bir maymunu karşımıza çıkardı. Yukarıdaki videoda görebileceğiniz üzere maymun, başta efsane Pong oyununu joystick ile oynuyor.

Süreç daha sonra ise joystick kaldırılarak devam ediyor. Bu sefer maymun sadece düşünerek oyunun etkili şekilde devam ettirebiliyor. Burada nasıl bir altyapı kurulmuş henüz tam olarak anlaşılamıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk, Neuralink ile insanlı denemelere de hazırlanıyor

Link üzerinden Neuralink‘in ileride felç, körlük, hafıza kaybı, bağımlılık, işitme kaybı gibi şeylerin yanı sıra anksiyete ve depresyon gibi sorunların çözümünde de kullanılabileceği aktarılıyor.

İşte bunun için insanlı denemelerin yıl sonunda başlayacağı Musk tarafından resmen verilen bilgiler arasında yer alıyor. Süreci insanlara “güvenli şekilde” getirmek adına FDA ile çalıştıklarını aktaran Musk, bu konuda gerçekten çok ses getiriyor.

Musk ayrıca Neuralink‘in ilk ürünü ile engelli kişilerin, akıllı telefonları sadece zihinlerini kullanarak parmaklarının kullanabilen sağlıklı kişilerden çok daha hızlı kontrol edebileceğini de iddia ediyor.

Bu da gerçekten harika görünüyor. Neuralink‘in sağlık sektöründe milyonlar için devrim yapma ihtimali bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Gelecekten gelmiş gibi duran elektrikli otomobil modeli