reklamı kapat

POPÜLER

Bilgisayarın güvenliği için USB girişini bozan cihaz [Video]

Özellikle profesyonel bilgisayar kullanıcıları cihazlarında USB cihazlarının oldukça fazla olmasını istiyor. Bu sayede birçok donanımı bağlayabildikleri gibi veri aktarımını da kolaylıkla yapabiliyorlar. Ancak USB girişi olan bilgisayar veri hırsızlığına da davetiye çıkarıyor. USB Killer adlı bu USB’nin görevi ise girişi çalışmaz hale getirerek verilerin çalınmasını önlemek.

Kulağa ilginç gelebilir ama amacı USB girişini bozmak olan bu cihaz, güvenlik amacıyla kullanılıyor. Herhangi bir USB bellekten bilgi aktarılmasını veya bilgisayarda var olan bilgilerin USB belleğe geçirilmesini engellemek için kullanılabilen cihazın yalnızca acil durumlarda kullanılması gerektiği söyleniyor. Zira USB Killer bir kez kullanıldığında giriş tamamen çalışmaz hale geliyor. Bazı durumlarda bilgisayarın anakartının bile zarar görebileceği belirtiliyor. Bozulan USB girişinin tekrar çalışır hale gelebilmesi için ise bilgisayarın bazı parçalarının değiştirilmesi gerektiği söyleniyor.

Indiegogo’da 10 bin dolar destek bekleyen projeye 99 dolar bağışta bulunursanız bir adet USB Killer’a sahip olabiliyorsunuz.  Proje başarıyla tamamlandığı takdirde cihazların 2016’nın Ocak ayında kullanıcılarla buluşacağı belirtiliyor.