reklamı kapat

POPÜLER

Samsung 5 Serisi CB550 inceleme

MOBİL CİHAZLARINIZI DİZÜSTÜ BİLGİSAYARINIZLA BİR ARAYA GETİREN SMART STATION SERİSİ CB550, KULLANICISINA BİR MONİTÖRDEN BEKLENENDEN ÇOK DAHA FAZLASINI VERİYOR

Samsung’un Smart Station adını verdiği yepyeni 5 serisi monitörü C24B550 çok yetenekli bir cihaz. 24 inç büyüklüğündeki modelin ekran çözünürlüğü Full HD. Test ettiğimiz süre boyunca beyaz rengiyle masamızda da çok şık durmuştu gerçekten. Cihazın adının Smart Station olmasının nedeni artık monitörlerin de akıllı olmaya başladığı anlamına geliyor herhalde. CB550 artık dizüstü bilgisayar, ağ, ses ve görüntü sistemlerinin yanı sıra mobil cihazınızla da entegre olabiliyor.

TEK YERDEN KONTROL
Monitörün üzerinde durduğu kaide üstünde birkaç dokunmatik tuş bulunuyor. Sade görünüm estetik bir hava katsa da dokunmatik kontrolleri monitör gibi bir cihazda kullanmak, bizce çok iyi bir fikir değil. Bu tuşlardan renk, kontrast, parlaklık ayarlarına ve gerektiği durumlarda ses açıp kısma kontrollerine ulaşılabiliyor. Görüntü modunu da buradan değiştiriyorsunuz. Monitörü bilgisayarınıza kutu içeriğine dahil olan HDMI kablo ile bağlayabiliyorsunuz ama Smart Station’ın mobil kontrol ve veri aktarma özelliklerinden yararlanabilmeniz için monitörü, yine kutudan çıkan USB kablosu ile bilgisayarınızın USB 3.0 girişine bağlamanız gerekiyor. CB550’nin standında üç tane USB girişi, bir kulaklık bir de mobil telefonlar için farklı bir giriş var. USB girişlerinden iki tanesi USB 3.0 özellikli ve bunları kullanarak USB’den şarj olabilen cihazlarınızı hızlı şarj özelliği ile kısa sürede şarj edebilirsiniz. HDMI, görüntü aktarımı için USB, Ethernet ve adaptör girişi standın arka tarafında bulunuyor. Bizim asıl işimiz yan taraftaki bağlantılarla. Kolay yerde olduklarını kabul etmemiz gerek. Kutudan çıkan minik stant, üzerine akıllı telefonunuzu koymanız için. Telefonu (kullandığınız akıllı telefonun MHL destekliyor olması gerek) micro-USB kablosu ile monitöre bağlıyorsunuz. Artık akıllı telefonunuzu bilgisayarınızın fare ve klavyesiyle kullanabilirsiniz. Tabii ki telefondaki içeriği 24 inçlik ekranda görüntüleyebiliyorsunuz. Tüm cihazlarınız monitöre bağlı durumdayken dizüstü bilgisayarınızla akıllı telefon ya da tabletiniz arasında gidip gelebiliyorsunuz; birinde arkadaşınıza bilgisayarın klavyesi aracılığıyla yazdığınız SMS’i gönderdikten sonra saniyeler içinde diğerine geçebiliyorsunuz. Bu mobil kontrol özelliği. Ayrıca bahsettiğimiz USB girişleri, yalnızca hızlı şarj için değil veri transferi için de kullanılabiliyor. Tabii HDMI girişinden Blu-ray oynatıcı veya oyun konsolu da bağlanabilir; tamamen sizin keyfinize kalmış. Mobil cihazlarınızla dizüstü bilgisayarınızı bir araya getirdiği için Smart Station (Akıllı İstasyon) ismini almış olan bu monitör hem güzel görüntü veriyor hem de görüldüğü üzere gerçekten çok fonksiyonel. Tabii çalıştırabildiğiniz zamanlarda… Samsung 5 Serisi CB550’nin kurulumu burada anlattığımız özellikleri kullanmak kadar kolay değil. Bilgisayara yazılımını yükleyip kurmanız; mobil kontrol özelliğini kullanabilmek için de akıllı telefonunuza gerekli uygulamayı indirmeniz gerekiyor.