reklamı kapat

POPÜLER

Lazer silahı

Bilim kurgu değil gerçek; işlevsel lazer silahı konusunda büyük gelişme

Bilim kurgu filmlerinin olmazsa olmazı lazer silahları, ciddi olarak gerçek oluyor. Amerika Ordusu lazer silahı konusunda büyük bir adım atmış durumda.

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden Lockheed Martin, hatırlarsınız geçtiğimiz yıl Air Force Research Laboratory‘den aldığı kontrat ile savaş uçakları için lazer silahı geliştirmeye başlamıştı. İşte bu silah sistemi için gerçekten önemli bir ilerlemeye imza atıldı. Amerika Hava Kuvvetleri tarafından açıklandığı kadarıyla kısa süre önce havadaki birden fazla rokete karşı bir lazer silahı testi gerçekleştirildi. Test kapsamında belirlenen tüm roketleri etkisiz hale getirdiği belirtilen silah, bu konuda önemli bir başarıya imza atmış durumda. Bu denemede lazer silahının karada olduğu belirtilirken, ordu ilerleyen süreçte silahın savaş uçaklarına da ekleneceğini belirtiliyor. Tüm çalışma esas olarak bunun üstüne kurulurken, silah sistemine SHiELD (Self-Protect High Energy Laser Demonstrator) adı veriliyor. Bu silahları yapıları gereği saldırıdan çok savunma amaçlı düşünen ordu, uçaklara gelecek birden fazla düşman roketini yok edebilecek bir altyapı planlıyor. Bu sistemin anlık ve çok kesin çalıştığını belirtilen ordu yetkilileri, sistemin normal bir silah gibi yeniden doldurma ihtiyacı olmadığı için savunmayı çok hızlı hale getirdiğini söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lazer silahı için uçak denemeleri 2021’de olacak

Bu arada açıklandığı kadarıyla ABD ordusu sadece SHiELD sistemin üzerinde çalışmıyor. Ordunun aracı firmalar aracılığıyla birden fazla lazer yani bir noktaya yönlendirilmiş yüksek enerji üreten başka silah sistemleri geliştirdiği de gelen bilgiler arasında. Askeriye tarafını değiştirecek lazer teknolojisi, maalesef sadece savunma değil saldırı için de masada bulunuyor.