reklamı kapat

POPÜLER

telefon görüşmesi kaydetme Huawei honor

Honor ve Huawei cihazlara telefon görüşmesi kaydetme özelliği ekleme [Nasıl yapılır?]

Telefon görüşmesi kaydetme özelliğini kullanan büyük bir kitle bulunuyor. Bu konumuzda özelliğin Honor ve Huawei cihazlara nasıl eklendiğine bakıyoruz.

Telefon görüşmesi kaydetme özelliği Huawei P30 Pro içerisinde ön yüklü olarak (Belirli bölgelerde) geliyor. Bazı kullanıcıları çok fazla memnun eden bu özellik, belirli şartları sağlayan diğer Huawei ve Honor akıllı telefonlara da dahil edilebiliyor. Bu işlem direkt olarak EMUI 9‘dan çıkarılan ve “güvenli” olarak nitelendirilen bir APK ile çalışıyor. Bu APK’nın yüklenebilmesi için telefonun mutlaka Android Pie temelli EMUI 9 kullanıyor olması gerekiyor. Bu şart sağlandığı zaman geriye kalan işlem çok basit. Çünkü bu APK için özel bir “root” işlemine gerek yok. Sadece normal bir uygulama kurar gibi buradan ya da buradan indirebileceğiniz APK’yı kullanmak ve yüklemek yeterli oluyor. Yükleme sonrasında çağrı ekranına aşağıda görebileceğiniz “record” yani “kayıt” butonu geliyor. Buna basıldığı zaman yapılan telefon görüşmesi karşılıklı olarak kayıt altına alınıyor ve ses dosyası olarak hafızaya ekleniyor. Bu işlemi yapan başka Android uygulamaları da bulunuyor. Ancak bu APK dediğimiz gibi direkt EMUI 9’dan geliyor.

telefon görüşmesi kaydetme Huawei honor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Telefon görüşmesi kaydetme özelliğini nerelerde işe yarıyor?

Telefon görüşmesi kaydetme özelliğini en çok gazeteciler kullanıyor. Gazeteciler telefon üstünden yaptıkları röportajları bu şekilde kayıt altına alıyor ve daha sonra haber yazarken kullanıyorlar. Aynı zamanda işi için de bu özelliği kullanan birçok kişi bulunuyor. Ancak bu kayıtların mutlaka kişisel işler için kullanılması yani paylaşılmaması gerekiyor. Çünkü “Türk Ceza Kanunu 132. Maddesinde;

 “Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlal eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu gizlilik ihlali haberleşme içeriklerinin kaydı suretiyle gerçekleşirse, verilecek ceza bir kat artırılır.”

“Kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

“Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın hukuka aykırı olarak alenen ifşa eden kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur.” maddeleri yer alıyor. Bu konuya mutlaka dikkat edilmesi ve özelliğin yasalar dahilinde kullanılması gerekiyor. Burada sorumluluk tamamen kullanıcılarda yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un yeni oyun konsolu