reklamı kapat

POPÜLER

Google Phone

Google Phone uygulamasına telefon görüşmesi kaydetme müjdesi

Google Phone uygulaması için son sürüm APK incelemelerinde güzel bir özellik bulundu. Bu bulunan yeni özellik, Xiaomi kullanıcılarını da ilgilendiriyor.

Pixel telefonların, Android One programında yer alan telefonların ve Avrupa’da satılan yeni Xiaomi modellerinin yerleşik telefon uygulaması olan Google Phone, yakında bir telefon görüşmesi kaydetme özelliği kazanabilir deniyor. Yukarıda da söylediğimiz üzere uygulamanın son sürüm APK kodlarında görülen bu özellik, spesifik olarak Xiaomi sahiplerini sevindirecek deniyor. Çünkü MIUI’ın yerleşik telefon uygulamasında yer alan telefon görüşmesi kaydetme altyapısının, Avrupa’da Google Phone’a geçilmesiyle ortadan kalktığı aktarılıyor. Google Phone uygulamasındaki telefon kayıt altyapısının genel olarak ise Android 9 ile ortadan kaldırıldığı hatırlatılıyor. Ancak bu karardan bir geri dönüş yolda gibi duruyor. Bu da birçok kişiyi sevindirecek gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Telefon görüşmesi kaydetme özelliği içi şunları mutlaka bilmeniz gerekiyor

Telefon görüşmesi kaydetme özelliği kişisel kullanım dışında yasal değil. Yani yapılan kayıtların üçüncü kişilerle paylaşılması ya da direkt olarak internete konulması suç. Bu konuda “Türk Ceza Kanunu 132. Maddesinde;

 “Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlal eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu gizlilik ihlali haberleşme içeriklerinin kaydı suretiyle gerçekleşirse, verilecek ceza bir kat artırılır.”

“Kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

“Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın hukuka aykırı olarak alenen ifşa eden kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur.” maddeleri yer alıyor. Bu konuya mutlaka dikkat edilmesi ve özelliğin yasalar dahilinde kullanılması gerekiyor. Burada sorumluluk tamamen kullanıcılarda yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Dikkat çeken elektrikli bisiklet