reklamı kapat

POPÜLER

Google, telefon görüşmesi kaydetme

Google, Android telefon görüşmesi kaydetme uygulamalarını engelliyor

İnternet devi Google, aldığı bir karar ile beraber 11 Mayıs itibarıyla telefon görüşmesi kaydetme uygulamalarını engelliyor.

Yapılan Google Play Store kural güncellemesi ile beraber 11 Mayıs sonrasında Android için hazırlanan üçüncü parti telefon görüşmesi kaydetme uygulamaları, Accessibility API kullanarak görev yapamayacak. Temel olarak yakında Play Store içerisinde istendiği gibi çalışır bir görüşme kaydetme uygulaması kalmayacak. Günümüzde birçok Android telefonu üreticisi bu imkanı kullanıcılara yerleşik olarak hazırladıkları Android arayüzleri üzerinden sunuyor. Bu isimler arasında direkt olarak Google da yer alıyor. Ancak bu imkan yasalar gereği her ülkede aktif edilmiyor. İşte bu durumda kişiler üçünü parti uygulamalara yöneliyor. Fakat bu kapı da artık kapatılıyor. Bu yeni değişiklik sonrasında yerleşik olarak sunulan telefon görüşmesi kaydetme özelliklerinin iptal edilmeyeceği ise net olarak açıklanıyor. Firma yeni kararı ile sadece özel uygulamaların önünü tıkıyor. Bu kararın hali hazırda telefonlara yüklenen uygulamaları etkileyip etkilemeyeceğini ise zaman göstercek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bunu sizlerle daha önce de paylaşmıştık. Telefon görüşmesi kaydetme özelliği Türkiye’de kişisel kullanım dışında yasal değil. Yani yapılan kayıtların üçüncü kişilerle paylaşılması ya da direkt olarak internete konulması suç. Bu konuda “Türk Ceza Kanunu 132. Maddesinde;

 “Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlal eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu gizlilik ihlali haberleşme içeriklerinin kaydı suretiyle gerçekleşirse, verilecek ceza bir kat artırılır.”

“Kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

“Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın hukuka aykırı olarak alenen ifşa eden kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur.” maddeleri yer alıyor. Bu konuya mutlaka dikkat edilmesi ve özelliğin yasalar dahilinde kullanılması gerekiyor. Burada sorumluluk tamamen kullanıcılarda yer alıyor.

Telefon görüşmesi kaydetme yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın