reklamı kapat

POPÜLER

Android telefon görüşmesi kaydetme

Android görüşme kaydetme uygulamaları için son gün bugün

İnternet devi Google, aldığı bir karar ile beraber 11 Mayıs itibarıyla telefon görüşmesi kaydetme uygulamalarını engelliyor.

Yapılan Google Play Store kural güncellemesi ile beraber 11 Mayıs itibarıyla Android için hazırlanan üçüncü parti telefon görüşmesi kaydetme uygulamaları, Accessibility API kullanarak görev yapamayacak. Temel olarak Google Play Store içerisinde istendiği gibi çalışır bir görüşme kaydetme uygulaması kalmayacak. Günümüzde birçok Android telefonu üreticisi bu imkânı kullanıcılara yerleşik olarak hazırladıkları Android arayüzleri üzerinden sunuyor. Bu isimler arasında direkt olarak Google da yer alıyor. Ancak bu imkân yasalar gereği her ülkede aktif edilmiyor ya da edilemiyor. İşte bu durumda kişiler üçünü parti uygulamalara yöneliyor. Fakat bu kapı da artık tamamen kapatılıyor. Bahsi geçen yeni değişiklik sonrasında, firmalar tarafından arayüze entegre olarak yerleşik sunulan telefon görüşmesi kaydetme özelliklerini kaybetmeyecek.

Firma yeni kararı ile sadece ayrı olarak hazırlanan uygulamaların önünü tıkıyor. Bu kararın telefonlara hali hazırda yüklenen uygulamaları etkileyip etkilemeyeceği ise henüz tam olarak belli olmuş değil. Bu konuda net cevapları 1 Mayıs itibarıyla almaya başlayacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Telefon görüşmesi kaydetme altyapısı daha önce de belirttiğimiz gibi Türkiye’de kişisel kullanım dışında yasal değil. Yani yapılan kayıtların üçüncü kişilerle paylaşılması ya da direkt olarak internete konulması suç. Bu konuda “Türk Ceza Kanunu 132. Maddesinde; “Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlal eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu gizlilik ihlali haberleşme içeriklerinin kaydı suretiyle gerçekleşirse, verilecek ceza bir kat artırılır.”

“Kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

“Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın hukuka aykırı olarak alenen ifşa eden kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur.” maddeleri yer alıyor. Bu konuya mutlaka dikkat edilmesi ve özelliğin yasalar dahilinde kullanılması gerekiyor.

Telefon görüşmesi kaydetme yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın