reklamı kapat

POPÜLER

Bioshock 2 incelemesi

 - Güncelleme: 05 Mayıs 2010 08:58

Biz baştan tavrımızı ortaya koyalım, siz de incelememizin geri kalanını bu hislerle okuyun. Bioshock 2 iyi bir oyun ama kesinlikle ilkinden daha iyi değil. Yapımcılar ilk oyunda sevilen ne varsa ikinci oyuna da aynen yerleştirmişler hatta birkaç ufak ve son derece yerinde değişiklikler yapmışlar.

YOSUN KOKULARI ARASINDA
İlk oyun 1960 yılında geçiyordu. Bioshock 2’yse ilk oyundaki olaylardan 10 yıl sonrasını konu alıyor. Oyun 1958 yılında açılıyor ve Rapture’un yavaş yavaş yozlaşmaya başladığı anlara tanıklık ediyoruz. Olaylara gözünden şahit olduğumuz Big Daddy, bir Little Sister ile başarılı bir şekilde bağlanan ilk emsaldir. Fakat sebebini anlayamadığımız ve sonradan adının Sofia Lamb adını öğrendiğimiz bir kadının komutlarıyla kendini öldüren Big Daddy’yi ve onun bir şekilde 10 yıl sonraki dirilişini izliyoruz. Giriş sekansından sonra kontrol bize geçiyor ve kaybolan Little Sister’ımızı aramak için Rapture içinde gezinmeye başlıyoruz. 10 yıl içinde Rapture gözle görülür bir şekilde daha da geriye gitmiş. Daha berbat ve hayatta kalması zor bir ortamla karşı karşıyayız. Her ne kadar bir Big Daddy’yi canlandırsak da oyun boyunca oldukça zor durumlara düşebiliyoruz. Oyunun en sıkı düşmanlarından biri olan Big Sister’lar resmen canımızı çıkarıyorlar. Eh, geçen 10 sene zarfında Little Sister’lardan bazıları büyüyecekti, öyle değil mi? İlk oyunda bazılarını kurtarmıştık ancak geride kalanlar ve Lamb’in emirleriyle dış dünyadan çalınan kızlar, ADAM’ın etkisiyle iyice akıllarını kaybetmiş ve Big Daddy’lerinkine benzeyen zırhlarıyla, hızlı, çevik, yakalaması zor ve öldürülmesi son derece güç düşmanlar haline gelmişler. Çok geçmeden Sofia Lamb’in Rapture’ın yeni sahibi haline geldiğini ve kendine Big Sister’lardan oluşan bir ordu kurduğunu anlıyoruz. Etrafta, tıpkı ilk oyunda olduğu gibi ADAM için büyük bir savaş döndüğünü anlıyoruz. Big Daddy’lerse halen onlara verilen görevleri eksiksiz tamamlamakla meşguller. Little Sister’ları koruyor ve etrafta bozulan şeyleri tamir ediyorlar. Little Sister’lar elbette ki halen ADAM peşindeler. Big Sister’lar ve Sofia Lamb de ADAM peşinde koşan bir başka güç odağı. Biz ise tüm bunların ortasında yıllar önce bize bağlanan Little Sister’ı bulmaya, canımızı kurtarmaya ve belki de geçmişimizi ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Hatırlayacak olursanız ilk oyunda sadece hayatta kalmaya çalışan bir insanı canlandırıyorduk. Bir Big Daddy olarak, onun Rivet silahını kullanabilir, bir elindeki hilti ile düşmanları delip geçebilir ve hatta bir elinizle Plasmidleri kullanabilirsiniz. (Burada ilk oyunu oynamayanlar için küçük bir not düşelim: Sözünü ettiğimiz ADAM insanın DNA yapısını hızla değişmesini sağlayan bir töz. Yıllar önce Rapture’da yaşayan bilim adamları tarafından okyanus dibinde bulunuyorlar. Plasmidler ise ADAM kullanılarak yapılan ve özel güçler sağlayan tonikler.) Yani bir elinizde silah taşırken diğer elinizle özel güçlerinizi kullanabilirsiniz.

DELİLİĞİN SINIRINDA
Bir Big Daddy olarak onun tüm özelliklerini kullanabiliyorsunuz. Diyelim ki kalabalık bir düşman grubunun ortasına düştünüz. Vurun omzu yıkın onları. Ya da silahlarınızın mermisi mi bitti? Tümünü sadece dipçik olarak kullanabiliyorsunuz. Bu arada ilk oyundakine benzer bir şekilde tüm silahlarınızın farklı mermileri olduğunu belirtelim. Farklı düşmanlarda, farklı mermiler daha etkili oluyor. Örneğin, pompalı tüfeğin içine hem normal saçma, hem de temas anında patlayan saçmalardan koyabiliyorsunuz. Kimi düşmanlar normal cephaneyle inmezken, doğru cephaneyi bulduğunuz zaman en fazla iki ya da üç vuruşta öldürebiliyorsunuz.

RAPTURE’DA İÇ SAVAŞ
Oyun ilk açıklandığı zaman hiç beklemiyorduk ancak Bioshock 2’nin bir de multiplayer kısmı var. Hatta konusu bile harika bir düzleme oturtulmuş. İlk oyundan bir sene önce, 1959 yılında bir Rapture sakinini canlandırıyorsunuz. Şehirde çıkan iç savaşta, Sinclair Solutions adlı şirketin sponsorluğunda düşmanlarınızla kapışıyorsunuz. Sinclair bir plasmid üreticisi ve ürünlerini test etmek istiyor. Bu nedenle şirketin de desteğiyle, ilerledikçe yeni Plasmidlere ve silahlara ulaşabiliyorsunuz. Oyun modlarında pek değişik bir şey yok ama Rapture atmosferinde dostlarla takılmanın keyfi bambaşka.

YENİ BİR ŞEY OLMASA DA…
Dürüst olmak gerekirse ilk oyunun üzerine eklenen pek bir şey yok. Ancak Big Daddy olarak oynamak bambaşka bir deneyim. Bir de yazı boyunca yerimizin darlığından dolayı söz edemediğimiz senaryo anlatımı var. Emin olun en az ilk Bioshock kadar etkileyici bir hikayesi var oyunun. Müzikler ve grafikler de bu senaryoyu tam anlamıyla bütünlüyor. Böylece Bioshock 2 unutulmaz bir deneyim haline geliyor. Tavsiyemiz tadını çıkararak ve ağır ağır oynamanız. Çünkü okyanusun dibinde görülecek çok şey var.

DİRİLİNbioshock-2-1Vita chamberlar olduğu sürece oyunda çok zorlanmıyorsunuz. Öldüğünüz takdirde en yakın vita chamber’da hayata dönüyorsunuz. Buna karşın bu sistemi kapatma seçeneğiniz var. Stresli oyunu sevenlere…

DİKKATbioshock-2-2Sağlığınızı kırmızı bar, EVE seviyenizi ise mavi bar ifade ediyor. İkisi için de farklı tonikler var. Bunları mümkün olduğu kadar azar azar kullanmanızda ve envanterinizde biriktirmeye çalışmanızda fayda var.

VURUNbioshock-2-3Artık her silahın dipçik özelliği var. Merminiz biterse dımdızlak ortada kalmıyorsunuz yani. Yine de, bir Big Daddy olsanız da Rapture sakinleriyle yakın temasa girmekten kaçınmanız yararınıza olacaktır.

YİNE DİKKATbioshock-2-4Sağ elinizdeki hilti bildiğiniz mazotla çalışıyor ve sık kullanılınca bitiyor. Bu, yeni bir şey. Yani sağlığınıza ve plasmidlerinize dikkat etmeniz gerekirken, şimdi bir de hitlinizin yakıt miktarını kontrol etmeniz gerekiyor.

KAÇINbioshock-2-5Bir Big Daddy olarak kaçmak çok anlamsız gelse de Big Sister’larla karşılaştığınız zaman ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız. Gerçekten çok çevik ve güçlüler… Nasıl öldüreceğinizi bulana kadar zorlanacaksınız.

OYNANABİLİRLİK
-5YILDIZ-

GRAFİK
-4YILDIZ-

EĞLENCE
-5YILDIZ-

SES – MÜZİK
-5YILDIZ-

YAPIMCI
2K MARIN

DAĞITICI
2K GAMES

PLATFORM
PS3, PC, XBOX 360

İLGİLİ HABERLER