reklamı kapat

POPÜLER

Bir dönem kapanıyor; Mercedes motor ailesinde V12 kararı

Paris Otomobil Fuarı’nda açıklamalarda bulunan AMG departman başkanı, Mercedes motor seçeneklerinin tepesine veda edeceğimizi gösterdi.

Elektrikleşme sürecine adaptasyon konusunda belirli standartlarda üretim yapan markaların zorluk çekmeyeceğini ilk günden itibaren bekliyorduk. Burada gerek kullanıcı gerekse üretici bazında en temel farkın premium ve süper spor modeller üzerinden hissedileceğini süreç de bize net bir şekilde gösterdi. Ferrari, Bugatti ve Koenigsegg gibi markaların konuyla ilgili okları yakın vadede üzerinde hissettiğini de yine görme şansına eriştik. Belirlenen yeni emisyon standartlarının da git gide zorlaştırdığı büyük hacimli motorların geliştirilme aşamaları artık yerini hibrit destekli daha kompakt makinelere bırakıyor. Bunun farkındalığıyla bir süredir çalışmalar gerçekleştiren Mercedes, kendi bünyesinde V12 motorun geleceği için kararını da resmi olarak vermiş durumda. AMG departman başkanı Tobias Moers tarafından yapılan açıklama üzerinden ortaya çıkan detaylar, bu konuda herhangi bir şüpheye yer kalmadığını gösteriyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Veda kesinleşti

Halihazırda üretim süreci devam eden S-Serisi versiyonları üzerinden planlamanın yapıldığını dile getiren Moers, yeni jenerasyonla birlikte vedanın gerçekleşeceğini doğruladı. Açıklamalarında; “S65’in üretiminin bitmesiyle birlikte V12 motorunun da sonuna geleceğiz. Bu adımla birlikte ailenin en üst noktasında V8 mimarili makine yer alacak. Bu motor oldukça verimli. İşin içerisine hibrit sistemi de dahil ettiğimizde daha uzun ömürlü bir ürün ortaya koymak istiyoruz.” diyen Moers, hibrit modeller üzerine yoğunlaştıklarının altını çiziyor. Sekiz silindirli motorların 2028‘e kadar üst segment üreticilerin odağında olmaya devam edeceğine inandığını da dile getiren başarılı isim, 10 yıllık planlama dahilinde adımların atılacağını da belirtmiş durumda. Siz de konuyla ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.