reklamı kapat

POPÜLER

Retro tasarım jantlarıyla ailenin en ucuz üyesi; Mercedes-AMG GT 43

17 Eylül 2018

6 ay öncesinde tanıtımı gerçekleştirilen üç versiyonun en alt noktasına konumlandırılacak olan Mercedes-AMG GT 43, çok keyifli detaylara sahip.

Mercedes’in AMG GT R ile elde ettiği başarının ardından performans karakterini dört kapıya uyarlayacağı haberleri meraklılarında büyük heyecan yarattı. Özellikle Porsche Panamera ile girilecek olan rekabet düşünüldüğünde bu heyecanı yaşayanları suçlamak da neredeyse imkansız hale gelmişti. Uzun bekleyiş sürecinin ardından ortalığı karıştıracak olan bu “masum” otomobil ile Mart 2018 içerisinde tanıştık. GT 53, GT 63 ve GT 63 S olarak üç farklı versiyonla kullanıcıların karşısına çıkan canavar şimdi ise giriş seviyesi olarak nitelendirilen yeni bir versiyona kavuşuyor. Mercedes-AMG GT 43 adıyla asfalta inen bu versiyon her ne kadar baz olarak nitelendirilse de performans olarak kullanıcılarını hayal kırıklığına uğratmama konusunda fazlasıyla iddialı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik özellikler

GT 43’ün kaputunun altında kendisinden bir üst noktada konumlanan GT 53’te gördüğümüz turbo beslemeye sahip 3.0 litrelik altı silindirli makine karşımıza çıkıyor. Tabi ki sunulan performans rakamları seviye olarak bir tık alt tabakada. Bu değişimi daha net görebilmek adına ilk olarak 53’ün verilerini hatırlamakta fayda var. Aynı makine o versiyonda 435 beygir güç ve 520 Nm tork üretirken, şu anda karşımızda duran 43’te 367 beygir güç ve 500 Nm torkla karşımıza çıkıyor. Bu da net bir şekilde görüldüğü gibi yaklaşık güç bazında 70 birim, tork bazında ise 20 Nm’lik bir gerileme demek.

GT 43’ün bu yeni kombinasyonun ardından performans rakamlarıysa 4,9 saniyelik 0-100 ve 270 km/s maksimum hız olarak tabloya yansıyor. Altyapı kısmında ise 4Matic+ dört tekerlekten çekiş sisteminin standart olarak gelecek olması da güzel detaylardan bir tanesi. Almanya’da yaklaşık 95.000 euro gibi bir başlangıç fiyatına sahip olması beklenen Mercedes-AMG GT 43, eşsiz jant tasarımları ve ailenin diğer üyelerini aratmayan donanımsal detaylarıyla ilgi görecek gibi görünüyor.

İlgili video